Sistemik skleroz hastalarında tırnak yatağı kapilleroskopik bulgularının laboratuvar ve klinik verilerle karşılaştırılması
The comparison of nailfold capillaroscopic changes with clinical symptoms and laboratory results of scleroderma patients
  1. Tez No: 330039
  2. Yazar: UĞUR KARASU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ENDER TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
AMAÇ: Sistemik skleroz (SSc) yaygın vaskuler lezyonlar, derinin fibrozisi ile giden ve akciğer, bobrek, kalp gibi organları tutan bir bağ dokusu hastalığıdır. Tırnak yatağı kapilleroskopisindeki değişiklikler hastalık aktivitesi ile ilişkili olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı sistemik skleroz hastalarında kapilleroskopik değişiklikler ile laboratuar ve klinik veriler arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. METOT: SSc tanısı olan 48 hasta (46 kadın, 2 erkek) kapilleroskopi bulguları, modifiye rodnan cilt skoru (MRCS), seroloji, reynoud fenomeni, interstisyel akciğer hastalığı (İAH) ve pulmoner arteryal hipertansiyon (PAH) mevcudiyeti açısından değerlendirildi. BULGULAR: Geç kapilleroskopik bulguları olan hastalarda (22 hasta) erken/aktif bulguları olanlara göre daha sık Scl-70 pozitifliği, PAH mevcudiyeti ve dijital ülser gelişimi ile daha yüksek MRCS düzeyleri mevcuttu. MRCS >15 olan hastaların kapilleroskopik bulguları anlamlı olarak geç fazdaydı. İAH ile geç kapilleroskopik bulgular arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. İAH ile anti-sentromer antikorla negatif Scl-70 antikorlarla pozitif korelasyon vardı. Ayrıca anti-Ro52 pozitif olanlarda Scl-70 anlamlı olarak negatif saptandı. SONUÇLAR: Scl-70 antikorlar, SSc mikrovasküler hasarın aktif ve geç TYK tipine erken ilerleyeceğinin bir göstergesi olacağa benzemektedir. Ayrıca geç kapilleroskopik bulguları olan ve henüz PAH tanısı almayan hastaları, MRCS >15 ise PAH gelişimi açısından daha yakın takip etmek erken tanı ve tedavi açısından kolaylık sağlayacaktır. SSA-Ro52 ile Scl-70 arasında negatif korelasyon olması SSA-Ro52 pozitifliğinin daha çok sınırlı hastalıkla ilişkili olduğunu düşünmekteyiz
Özet (Çeviri)
Introduction: Systemic sclerosis is a disease which is associated with vascular lesions, skin fibrosis and major organ involvement such as lungs, kidneys and heart. Capillaroscopic changes in nail bed may be in relationship with disease activity. The purpose of this study was to seek for possible relationship between capillaroscopic changes and clinical and laboratory findings. Material and Method: Patients with SSc (46 female, 2 male) were evaulated for the existance of nail bed capillaroscopic changes, modified rodnan skin scoring (MRSS), blood serology, raynoud phenomena, interstitial lung disease (İLD) and pulmonary hypertension (PAH). Results: Patients with late stage capillaroscopic findings (22 patients) had more Scl -70 autoantibody positivity, pulmonary hypertension, higher modified rodnan skin scores (MRSS) and digital ulcer development compare to early/ active stage capillaroscopic findings. Patients with high MRSS (> 15) scores had an late stage nail bed capillaroscpy findings (p< 0.005) There was a positive correlation between ILD and Anti-scl-70 autoantibody and negative correlation with anti-centromer antibody. Besides, there was an inverse correlation between anti-Ro52 and anti-scl 70 antibody positivity. Discussion: According to our results, Scl autoantibody positivity in early stage may suggest and early development of microvascular damage and progressing to late stage capillaroscopic nail bed changes. Therefore, late stage capilloroscopic changes with high MRSS (> 15) should be an alert to physicians to follow patients closely for possible pulmonary artery hypertension development. inverse correlation between anti-Ro52 and anti-scl 70 antibody positivity may suggest the coexistence of ro52 positivity in limited scleroderma patients