Farklı dezenfeksiyon yöntemlerinin konvansiyonel akrilik rezinlerin bazı fiziksel özellikleri ve candida albicans üzerindeki etkisinin incelenmesi
Influence of Different Disinfection Methods on Candida Albicans and Physical Praperties of Conventional Acrylic Resin Denture Base
  1. Tez No: 384298
  2. Yazar: TURHAN DİDİNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada geleneksel bir akrilik kaide rezini üzerine sodyum hipoklorit (NaOCl), mikrodalga enerjisi, asidik ve nötral pH'daki elektrolize asitli sularla dezenfeksiyon işlemleri uygulanmıştır. Dezenfeksiyon işlemlerinin akrilik rezin üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yüzey pürüzlülüğü, yüzey sertliği ve esneme dayanımı testleri uygulanırken, dezenfeksiyon yöntemlerinin Candida albicans'a karşı etkinliğini belirlemek amacıyla mikrobiyolojik test yapılmıştır. Araştırmamızın kontrol ve deney grubu örnekleri 50±2 saat suda bekletilmiş, sonrasında her bir deney grubuna ise dört farklı dezenfeksiyon yönteminden biri uygulanmıştır. Dezenfeksiyon sonrasında incelenen deney grupları veya dezenfeksiyon uygulanmayan kontrol grubu örnekleri yüzey pürüzlülüğü, sertlik ve esneme dayanımı bakımından testlere tabi tutulmuştur. Bunlara ek olarak dezenfeksiyon yöntemlerinin C. albicans'a karşı etkinliği mikrobiyolojik deney ile değerlendirmiştir. Çalışmamızın sonuçlarına göre, yüzey pürüzlülüğü ve esneme dayanımı açısından dezenfeksiyon yöntemlerinin akrilik rezin üzerindeki etkisi istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur. Sertlik ölçümleri sonucunda tüm dezenfeksiyon gruplarının ortalama yüzey sertlik değerleri kontrol gurubuna göre istatistik olarak önemli ölçüde düşük bulunmuştur. Test sonuçlarına göre esneme dayanımı, yüzey pürüzlülüğü ve sertliği klinik olarak kabul edilebilir düzeyde bulunmuştur. Mikrobiyolojik deney sonucunda C. albicans deney gruplarında kullanılan tüm dezenfeksiyon yöntemleri ile tümüyle elimine edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, disinfection procedures with sodium hypochloride (NaOCl), microwave energy, electrolyzed acid waters of acidic and neutral pH were applied on a conventional denture base resin. The effects of disinfection on the denture base resin were evaluated with surface roughness, hardness and flexural strength tests, while a microbiological assay was held to determine the antimicrobial efficiency of the varying disinfection methods. All of the specimens used in this study were stored in water for 50±2 hours prior to application of four disinfection methods to the specimens of experimental groups. Experimental groups which are treated with varying disinfection methods and untreated control group specimens were subjected to surface roughness, hardness and flexural strength tests. Additionally, the effectiveness of disinfection methods on C. albicans is evaluated with a microbiologic assay. The result of this study showed that the changes in surface roughness and flexural strength are not statistically significant where hardness values of all experimental groups were significantly lower. Due to the results; flexural strength, surface roughness and hardness values remained within clinically acceptable limits. Microbiologic assay showed that all of the disinfection methods completely eliminated C. albicans contamination.