Endüstriyel bitkilerin salmonella serotipleri üzerindeki antimikrobiyel etkileri
Antimicrobial effects of industrial plants on salmonella serovars
- Tez No: 384299
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmanın amacı, endüstriyel bitkilerin kullanılmayan bölümlerinden (yaprak, sap ve püskül) farklı yöntemler kullanılarak ekstrakte edilen bitkisel komponentlerin ülkemizde sık görülen ve en az 5 antibiyotiğe dirençli olan S. Infantis, S. Enteritidis ve S. Typhimurium üzerine olan antimikrobiyel etkileri araştırılmasıdır. Bu amaçla yeşil çay sapı, mısır püskülü, zeytin yaprağının metanol, etanol, su ve sıvı azot ekstraksiyonları yapılarak S. Infantis, S. Enteriditis ve S. Typhimurium üzerindeki etkileri ayrı ayrı araştırıldı. Sonuç olarak endüstriyel bitkilerin kullanılmayan bölümlerinden uygun yöntemle elde edilen ekstraktlarının Salmonella serovarları üzerinde antibakteriyel etkisi olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the antimicrobial effects of the herbal components extracted by using different methods of the unused portion of the industrial plants on S. Infantis, S. Enteritidis and S. Typhimurium, commonly seen in our country, having resistance of at least 5 antibiotics. For this purpose, extractions of green tea, corn and olive leaf were performed with using methanol, ethanol, water and liquid nitrogen extractions and it was investigate that effects of these extract on S. Infantis, S. enteritidis and S. typhimurium, separately. In conclusion, it was determined that the extracts obtained by the suitable process from unused parts of industrial plants have antibacterial effect on Salmonella serovars.