Farklı yapılardaki rezin kaide materyallerinin çeşitli açılardan karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Comparative evaluation of various properties of based resin materials in different structures.
  1. Tez No: 260936
  2. Yazar: FUNDA ÖZGÖÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANER YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Araştırmamızda, konvansiyonel yöntem, enjeksiyonla kalıplama tekniği ve enjeksiyon tekniği ile polimerize olan asetal rezinlerin su emilimi, çözünürlük, bükülme direnci, kırılma tokluğu ve artık monomer miktarı incelenerek, karşılaştırılmalarının yapılması amaçlanmıştır.Su emilimi ve çözünürlük değerleri, örneklerin 24 saat suda bekletilip tekrar kurutularak tartılmaları suretiyle elde edilmiştir. Yapılan istatistiksel değerlendirmeler sonucunda her üç rezin içinde anlamlı farklılıklar gözlenmiştir.Bükülme direnci değerleri, 3 nokta yükleme testi ile elde edilmiştir. İstatistiksel değerlendirme sonucunda asetal rezin ve diğer iki akrilik arasında anlamlı düzeyde farklılıklar olduğu tesbit edilmiştir.Kırılma tokluğu testi yönünde değerledirildiğinde, tüm gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmıştır.Artık momer miktarı açısından incelenmesi amacıyla gaz kromatografi tekniği kullanılmıştır. İstatistiksel sonuçlarda anlamlı farklılıklar görülmüştür.Bulgularımız bir bütün olarak değerlendirildiğinde, Asetal rezinler iyi mekanik özelliklere sahip olmasına rağmen artık monomer miktarı diğer iki rezine göre daha fazladır. Klinik uygulamalarının değerlendirilebilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this investigation is to compare some properties of acrylic resins polymerized by conventional system, injection molding technique and acetal resin polymerized by injection molding technique. The properties evaluated are water sorbtion, solubility, flexural strength, fracture toughness and amount of residual monomer.The water sorbtion and solubility values were obtained by weighing the specimens immersed in water for 24 hours and then dried. After statistical evaluation, there seemed to be significant difference between all groups.Three-point flexural method was used for flexural strength.After statistical evaluation, there seemed to be significant difference between asetal resin and the others.For fracture toughness, the results were obtained under applying force. After statistical evaluation, there seemed to be significant difference between all groups.Fort the evaluation of residual monomer content, gas chromatography was applied. There seemed to be significant difference between all groups.When all the results are considered as a whole; asetal resin has good mechanical properties. But its amount of rest monomer was higher than the others. Further research is needed for the evaluation of clinical application of acetal resins.