Dental implant yüzey pürüzlendirilmesinde kullanılan farklı kum taneciklerinin osseointegrasyon üzerine etkisinin deneysel olarak değerlendirilmesi
Experimental evaluation of the effects of different sand particles that used in dental implant roughened on osseointegration
  1. Tez No: 384309
  2. Yazar: MEHMET EMRE YURTTUTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Dental implantlar ile tedavinin başarısı, osseointegrasyonun oluşması ile doğru orantılıdır. Osseointegrasyon; canlı kemik ve yükleri taşıyan implant yüzeyi arasında direkt yapısal ve fonksiyonel bağlantı olarak tanımlanmaktadır. Osseointegrasyonun sağlanmasında implantın yüzey özelliği büyük önem taşımaktadır. Yüzey oluşturmada kullanılan en temel ve yaygın yöntem kumlamadır. Çalışmamızda Al2O3, TiO2 ve SiO2 ile kumlanmış ve kumlanmamış implantlar biyomekanik testlerle karşılaştırılmıştır. Çalışmada 18-24 aylık, ortalama 40-45 kilogram ağırlığında 4 adet koyun kullanılmıştır. Genel anestezi sağlandıktan sonra koyunların bilateral tibialarına sekizer adet implant yerleştirilmiştir. Her bir tibiaya farklı yüzey özellikli sekiz implant (Al2O3, TiO2 ve SiO2 ile kumlanmış ve kontrol) yerleştirilmiştir. İmplantlar yerleştirildikten sonra ilk RFA sonuçları kaydedilmiştir. Koyunlar 1. ay ve 3. ay sonunda değerlendirilmek üzere ikişerli iki gruba ayrılmıştır. Takip süreleri sonunda implantlar açılmış, RFA ve çıkarma tork testleri uygulanmıştır. Sonuçta; gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmasa da Al2O3 ile kumlanmış yüzeylere sahip implantlar hem birinci ayda hem üçüncü ayda daha yüksek ISQ ve çıkarma tork değeri göstermiştir. Çalışmamızda osseointegrasyonun değerlendirilmesinde kullandığımız RFA ve çıkarma tork testi arasında herhangi bir korelasyon görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The success of treatment with dental implants is proportional to osseointegration. The term refers to the direct structural and functional connection between living bone and the surface of a load-bearing artificial implant. Implant surface property has a great importance in providing osseointegration. Sandblasting is the most basic and commonly used method to modify the surface. In our study, sandblasted with Al2O3, TiO2, SiO2 and machined implants were compared with biomechanical testing. 18-24 months old and weighing 40-45 kg 4 sheep were used in the study. Eight implants (sandblasted with Al2O3, TiO2, SiO2 and machined implants), each with different surface characteristics were inserted into bilateral tibia of each sheep under general anesthesia. Initial RFA results were recorded just after implant insertion. Sheep are than randomly divided into two groups each with 2 sheep for evaluation either at 1 or 3 months periods. At the end of the ceratin evaluation period, RFA and reverse torque tests are performed. As a result; although there was no statistically significant differences between the groups, sandblasted implants with Al2O3 showed higher ISQ and removal torque value at the end of the first and third month. In this study we have used RFA and removing torque test for the evaluation of osseointegration. No correlation was observed between two test.