Durgunsu sprint kayak tekniğinin 3 boyutlu kinematik analizi
Three- dimensional kinematic analysis of flat-water sprint kayaking
  1. Tez No: 384321
  2. Yazar: ÇİĞDEM BULGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFEM ERSÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı, 200m durgunsu kayak sprint branşında uygulanan kürek çekme (paddling) tekniğin üç boyutlu hareket analizini yaparak, ergometre performanslarının başlangıcında ve sonunda uyguladıkları çekiş tekniklerinin kinematik farklılıklarını belirlemek ve çekiş performanslarıyla olan ilişkisini incelemektir. Araştırmaya, Türkiye Kano Milli Takımı'nı, durgunsu sprint kayak branşında temsil eden 9 erkek ve 3 kadın olmak üzere toplam 12 sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Sporculardan kayak ergometresi üzerinde 200m maksimal performans düzeyinde kürek çekmeleri istenmiş ve test öncesinde, sporculara uygun ısınma zamanı verildikten sonra eklem noktalarına markerlar yerleştirilmiştir. Ayrıca kalibrasyon kafesi oluşturarak alan tanımlaması yapılmış ve sporcular hazır olduklarında kameralar aracılığıyla performanslarının kaydedilmesi sağlanmıştır. Elde edilen kinematik veri değerleri, palanın çekiş fazı ve havada süzülme/itiş fazı olarak 200m başlangıcında ve bitişinde, X-Y-Z eksenlerine bağlı olarak doğrusal ve açısal olarak SPSS 18.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) programında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigation of 3d kinematic analysis during 200m flatwater sprint kayak paddling technique. Therefore it was examined the ergometer performance of the beginning and end of the paddling techniques to determine the kinematic differences and examine their relationship with the stroke performances. Twelve kayakers (9 male and 3 female) from Turkish National Team were participated to this study as voluntarily. It was asked to kayakers to perform 200m maximal paddling performances. Before the test appropriate warming time was given to all participants and then reflector markers were attached to their selected joints. During this time the field calibration was done for the cameras area to calculate the parameters. When the kayakers were ready, the tests were started and performances were recorded to the computer directly. All kinematic variables from catching phase and aerial/pushing phase of the beginning and end of the paddling techniques were calculated by using SPSS 18.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) programme according to X-Y-Z axis.