Durgunsu Kano (C1) sporcularında uygulanan farklı tip denge antrenmanlarının vücut kompozisyonu ve denge performansları üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of different types of balance training on body composition and balance performance of flatwater canoe sprint (C1) athletes
  1. Tez No: 750768
  2. Yazar: ENGİN ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MALİK BEYLEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma; sekiz haftalık özel denge antrenmalarının, durgunsu kano (C1) sporu yapan 24 sporcunun statik ve dinamik denge değerleri ile antropometrik (fiziksel) değerleri üzerindeki etkilerini analiz etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 14-21 yaşları arasında aktif olarak durgunsu kano (C1) sağlıklı sporcu gönüllü olarak katılmış ve üç gruba ayrılmıştır. Kano prototip, bosu denge topu ve profesyonel kano tekne grubuna sekiz hafta süresince haftada üç gün kırk beş dakika özel denge eğitimi uygulanmıştır. Ölçümler; vücut kompozisyon ölçümleri Tanita Vücut Kompozisyon Analizörü'nde, statik ve dinamik denge ölçümleri Y denge testi ve Stork Balance testi olarak yapılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde kano teknesi, bosu topu ve kano prototip grupları arası karşılaştırmalarda Kruskal-Wallis H testi ile incelenmiştir. Grupların kendi içlerinde ön- test ve son-test karşılaştırmalarında Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılmıştır. Güven aralığı %95 olarak belirlenmiş ve p0,05). Bunun yanında, üç ayrı test gruplarının dinamik denge ön test ve son testin ölçüm sonuçları istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılık bulunmadığı görülmektedir. Bu durumda, kano prototipinin, denge parametrelerinin kalitesini kaybetmeden susuz koşullarda kano denge eğitimin yerini alabileceği anlamına gelir. Bosu topu ise kano prototipi ile kaşılıştırılığında sadece denge açısından yeterlidir, ancak kano prototipi hem denge hem de teknik açıdan gerçek bir kano teknesine daha yakın koşullar yaratır. Bu bağlamda Kano prototipinin kış dönemlerinde kara çalışmalarında gerçek kano teknesi gibi etkin bir denge geliştirme aracı olarak kullanılabileceği söylenebilir. Sonuç olarak, sekiz hafta boyunca yapılan özel denge antrenmalarının durgunsu kano (C1) sporu yapan 14-21 yaş sporcularının statik ve dinamik denge değerlerinde eşit şekilde gelişme sağladığı gözlenmiştir. Ancak, durgunsu kano sporunun gelişimine katkıda bulunmak için denge ve teknik gibi problemlerin araştırılmasına yönelik daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to analyze the effects of eight-week special balance training on the static and dynamic balance values and anthropometric (physical) values of 24 athletes engaged in flatwater canoe (C1) sports. Healthy athletes between the ages of 14-21 who were active in flatwater canoeing (C1) participated in the study voluntarily and were divided into three groups. Special balance training was applied to the canoe prototype, bosu balance ball and professional canoe boat group for forty-five minutes three days a week for eight weeks. Body composition measurements were performed using Tanita Body Composition Analyzer, static and dynamic balance measurements were performed through Y balance test and Stork Balance test. SPSS 20.0 package program was used for statistical analysis of the data. To analyse the data, the canoe boat, bosu balance ball and canoe prototype groups were compared using the Kruskal-Wallis H test. Wilcoxon Signed-Rank test was used for pre-test and post-test comparisons within the groups. Confidence interval was determined as 95% and data below p0,05). In addition, it can be seen that there is no statistically significant difference in the dynamic balance measurement results before and after the test of the three separate test groups. This means that the canoe prototype can replace canoe balance training in the conditions on the ground without losing the quality of the balance parameters. On the other hand, the bosu ball is sufficient only in terms of balance when compared with the canoe prototype, but the canoe prototype creates conditions that are closer to a real canoe boat in terms of both balance and technique. In this context, it can be said that canoe prototype can be used as an effective balance development tool, like a real canoe boat, when working on land in winter. As a result, it was observed that the special balance training performed for eight weeks provided the same improvement in the static and dynamic balance in athletes aged 14- 21 engaged in flatwater canoeing (C1) sports. However, more studies are needed to explore issues such as balance and technique to contribute to the development of flatwater canoeing.