Koroner anjiyografi yapılan hastaların ve eşlerinin anksiyeteleri
The anxiety of the patients and spouses folllowing coronary angiography
  1. Tez No: 384322
  2. Yazar: ESRA TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN BEDÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tanımlayıcı nitelikte olan bu çalışma koroner anjiyografi yapılan hastaların ve eşlerinin anksiyete düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastenesi, Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi ve Yüksek İhtisas Hastanesi koroner anjiyografi uygulanan hastaların bulunduğu yoğun bakım üniteleri ile servislerde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Aralık 2013- Mayıs 2014 tarihleri arasında ulaşılabilen 18 yaşından büyük, mental rahatsızlığı ya da iletişimi engelleyebilecek bir sorunu olmayan ve çalışmaya katılmaya istekli 192 hasta ve 192 hasta eşi oluşturmuştur. Çalışmanın verileri hasta ve hasta eşleri için ayrı hazırlanan tanıtım formları ve Spielberger'in Sürekli- Durumluk Kaygı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler, tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra, Independent-Samples T Testi, Mann-Whitney U, Kruskal- Wallis ve Tukey Testi kullanılarak analiz edilmiştir. Bu çalışmada koroner anjiyografi uygulanan hastaların yaş ortalaması 50,59 ± 7,76 olarak bulunmuştur. Hastaların çoğunluğunun erkek (%64,6), yarıya yakınının (%47,9) ortaöğretim ve lise mezunu olduğu, yarısından fazlasının ( % 59,3 ) 30 yıl ve üzerinde evli, tamamına yakınının (%96,4) ise çocuğunun olduğu saptanmıştır. Hastaların hepsinin (%100) sosyal güvencesinin bulunduğu, yarısından fazlasının (%74,5) gelirinin giderine eşit olduğu ve yarısının emekli (%53,1) olduğu bulunmuştur. Hastaların çoğunluğunun (%60,9) aile öyküsünde kalp hastalığı olduğu, ilk kez koroner anjiyografiyi deneyimleyen hastaların tüm hastaların yarısı olduğu ( % 51,6) ve kronik hastalığa sahip ( %63) ve ilaç kullanan ( %68,2) hastaların tüm hastaların yarısından fazla olduğu saptanmıştır. Bu çalışmada koroner anjiyografi uygulanan hastaların eşlerinin yaş ortalaması 51,64±5,55 olarak bulunmuştur. Hasta eşlerinin çoğunluğunun kadın (% 69,3 ) yarısından fazlasının (% 56,7) ortaöğretim ve lise mezunu, çoğunluğunun ( % 59,3 ), 30 yıl ve üzerinde evli, tamamına yakınının (%96,4) çocuklu, hepsinin(%100) sosyal güvenceli, yarısından fazlasının (%74,5) gelirinin giderine eşit, yaklaşık yarısının(%45,9) emekli, çoğunluğunun kalp hastalığı ve anjiyo deneyimi olmayan ( %94,8, %95,9) ve ilaç kullanmayan (%82,9) oldukları belirlenmiştir. Araştırmaya katılan hasta ve hasta eşlerinin Durumluk Kaygı Ölçeği puan ortalamaları 50,59 ±7,76 ve 51,64 ± 5,55; Sürekli Kaygı Ölçeği puan ortalamaları ise 39,61± 9 ve 38,74± 7,10 olarak belirlenmiş ve hastalar ile hasta eşlerinin anksiyeteleri arasında bir fark saptanmamıştır (p>0,05, p>0,05). Hastaların yaş, cinsiyet, eğitim durumu ve halen yaşadığı yer, evlilik süresi, çalışma durumu, gelir ve gider düzeyi, ailesinde koroner anjiyografi yapılan kişinin olması, anjiyografi deneyimlerinin bulunması ile hastaneye başvurma şekillerinin ve ilk tanı sürelerinin DKÖ ve SKÖ puanlarına etkili olduğu, fakat tıbbi tanısının, eşlik eden hastalığı olup olmamasının ve sürekli ilaç kullanma durumu ile çocuğunun olup olmaması ve ailede kalp hastalığı olma durumunun DKÖ ve SKÖ puanlarını etkilemediği saptanmıştır. Hasta eşlerinin yaş, cinsiyet, eğitim durumu, yaşadığı yer, evlilik süresi, çocuk sayısı, çalışma durumu, gelir gider düzeyi, ailesinde koroner anjiyografi yapılan kişi olma durumu ve kalp hastalığı olma durumunun DKÖ ve SKÖ puanlarını etkilediği, yalnızca ailesinde kalp hastalığı olma durumunun DKÖ ve SKÖ puanlarını etkilemediği saptanmıştır Araştırmaya katılan hasta ve eşlerinin anksiyete puanlarının birbirine çok yakın olması sebebiyle, koroner anjiyografi uygulanan hastaların ve onların eşlerinin gereksinimlerinin birlikte belirlenmesi ve bu kapsamda hemşirelik bakımının planlanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to determine the anxiety levels of patients and spouses who have undergone coronary angiography. The study was carried out in the coronary units and coronary service of Ankara University İbni Sina Hospital, Başkent University Ankara Hospital, Yüksek İhtisas Hospital. The samples was consisted of 192 patients and spouses who were older than 18 years, not having any mental disease or any problems that may affect their communication, volunteer to participate to the study and can be reached between December 2013 and May 2014. The data were collected using questionnaires for patient and spouses and by Spielberger's State- Trait Anxiety Inventory ( STAI ). The data were analyzed with descriptive statistics, Independent- Samples T Test, Mann Whitney U, Kruskal Wallis and Tukey Test. In this study, the mean age of patients was 50,59 ± 7,76. Most of patients were male (%64,6), secondary and high school graduate (%47,9 ), married for 30 years and over (%59,3), with children ( 96,4), social security (%100), equal to the income and expenditure (%74,5), retired (%53,1), with a family history of heart disease (%60,9), first time experiencing coronary angiograpyh ( % 51,6), with chronic illnesses (%63) and use drugs (%68,2). In this study, mean age of spouse was 51,64±5,55. Most of spouse were female (% 69,3), secondary and high school graduate (%56,7), 30 years and over (%59,3), with children ( 96,4), social security (%100), equal to the income and expenditure (%74,5), retired (%45,9), had no heart dieases (% 94,8), had no coronary angiograpyh ( % 95,9 ) and use not drugs (% 82,9). The patients and spouses who were included this study had a mean of 50,59 ± 7,76 and 51,64 ± 5,55 from State Anxiety Inventory; mean of 39,61 ± 9 and 38,74 ± 7,10 from Trait Anxiety Inventory and this situation is not statistically significant (p>0,05). Also, %65 of patients and spouses score higher than the average of SAI, whereas %46 of patients and % 45 of spouses score higher than the average of TAI. Age, gender, education level and living place, duration of marriage, employment status, income and expenditure level, family coronary angiography is of the person to whom angiography experience of the way resorting to the hospital by the presence and the initial diagnosis of the effective period of the SAI and TAI points, but medical diagnosis, comorbid disease, and whether the child is with the lack of continuous use case in family medicine and has been found to affect the status of the SAI and TAI scores have heart disease. Age of the patient's spouse, gender, level of education, place of residence, duration of marriage, number of children, employment status, income level goes, the family of coronary angiography of the people was the condition and heart disease to be state of the SAI and TAI scores affect only the SAI of the case being family history of heart disease and STAI scores were not significantly. The anxiety levels of the patients and spouses were similer. So, we most manage and nursing care the patients and spouses who were undergone coronary angiography.