Farklı yapıdaki elastomerik ölçü maddelerinin değişik ısılardaki reolojik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of rheological properties of different elastomeric impression materials under various temperatures
  1. Tez No: 384323
  2. Yazar: AYŞE AYDA TOPCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PELİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışmamızın amacı, günümüzde sıklıkla tercih edilen, tek aşamalı orta yoğunlukta bazı elastomerik ölçü maddelerinin çalışma zamanı ve sertleşme zamanı süresince, reolojik özelliklerindeki ve viskoelastik davranışlarındaki değişimlerin gözlenmesi ve bu değişimlerin farklı sıcaklık derecelerinde karşılaştırılmasıdır. Her biri orta yoğunlukta olan polivinil siloksan (Variotime), polieter (Monophase), düşük viskoziteli polieter (Soft monophase) ve vinil polieter silikon (Exa'lence) ölçü malzemelerinin reolojik özellikleri gerilim kontrollü salınımlı bir reometre ile izotermal kürleme modunda 25˚C, 33˚C ve 37˚C sıcaklıklarda ölçülmüştür. Ölçü karıştırılır karıştırılmaz hemen başlayan ölçümler sertleşme reaksiyonu boyunca devam etmiş ve toplamda 12 dakika boyunca her bir sıcaklıkta depolama modülü (G'), tan delta (tanδ) ve kompleks viskozite (η') parametreleri ölçülerek karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda kullanılan bütün ölçü maddelerinde, depolama modülünde, tan deltada ve kompleks viskozite değerlerinde, sıcaklıktan etkilenme eğilimi izlenmiş olup, bu sonuç klinik olarak anlamlı olmakla birlikte, istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ölçünün karıştırılma aşamasında, çalışma zamanının sonunda ağıza yerleştirilirken, ve sertleşme tamamlandıktan sonra gösterdikleri karakteristik özellikleri nedeniyle açıdan vinil polieter silikon (Exa'lence) ve polieterin (Monophase) reolojik açıdan en avantajlı ölçü maddeleri oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
viscoelastic behaviour of monophase medium consistency elastomeric impression materials that are widely preferred recently, and to compare these changes under different temperatures. The rheological properties of medium consistency polyvinyl siloxane (Variotime), polyether (Monophase), low-viscosity polyether (Soft monophase) and vinyl polyether silicone (Exa'lence) impression materials are investigated using a oscillating controlled-stress rheometer in isothermal curing mode, under 25˚C, 33˚C and 37˚C temperatures. The experiments started immediately after mixing of the materials and continued throughout the polymerization reaction and lasted a total time period of 12 minutes, in which the parameters storage modulus (G'), tan delta (tanδ) ande complex viscosity (η') were calculated and compared. According to the results of the study, for all the impression materials that are used the storage modulus, tan delta and complex viscosity showed a tendency of changing with temperature, whereas the differences with the temperature change were not statistically significant. The characteristics of vinyl polyether silicone (Exa'lence) and polyether (Monophase) during the mixing state, the insertion to the mouth state and after the polymerization showed that they are rheologically and clinically the most advantageous of the impression materials tested.