Çeşitli kimyasal yapıdaki elastomerik ölçü maddelerinin, farklı kaşık materyalleri ile bağlanma dirençlerine, adezivlerin ve yüzey özelliklerinin etkisinin incelenmesi
An Investigation of effect of adhesives and surface figures on the bond strength between several elastomeric impression materials having different chemical structures and different custom tray materials
- Tez No: 91375
- Danışmanlar: PROF.DR. M. ÜSTÜN GÜLDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışmamızda 4 değişik kimyasal yapıda elastomerik ölçü maddesi kullanılarak, bunların özel ölçü kaşığına değişik yüzey şekillerinde bağlanma dirençleri incelenmiştir. Ölçü materyali olarak polieter (Impregum) orta yoğunlukta, polisülfit (Permlastik) orta yoğunlukta, ilave silikon (Monopren Transfer) orta yoğunlukta ve kondansasyon silikon (Optosil) putty formları kullanılmıştır. Kaşık materyali olarak Hygenic Tray Dough, Otopolimerizan akril ve Special Tray kullanılmıştır. Kaşık materyalleri 2,5 cm çapında, 2mm kalınlığında bir master modelden, elastomerik ölçü maddesi kullanılarak çoğaltılmıştır. Test örneklerinin deney yüzü olmayan tarafina soğuk akrille vida çengel yapıştırılmıştır. Kaşık örneklerin test yüzeyleri düz, pürüzlü, perfore ve adesivli olarak hazırlanmıştır. Kaşık materyali ile ölçü maddesi arasındaki bağlanma kuvveti Hounsfield gerilim ölçer aleti ile ölçülmüştür. Test örneklerine 5 mm/dak. hızla kuvvet uygulanmıştır. Ölçü maddesi, kaşık materyali ve yüzey şekillerini kapsayan her grup için testler 5 kez tekrarlanarak, toplam 220 örnek test edilmiştir. Sadece Hygenic Tray materyalinin yapısal özelliği sebebi ile perfore test plakları hazırlanmamıştır. Testler sonucunda ilave silikon ve polieter ölçü materyallerinin tüm yüzey şekillerinde en yüksek bağlanmayı gösterdikleri tespit edilmiştir. Testlerimiz sonucunda en yüksek bağlanma direnci, İlave silikon/Special Tray/Adesiv kombinasyonunda tespit edilmiştir. En düşük bağlanma ise Kondansasyon silikon / Otopolimerizan akril / düz yüzey kombinasyonunda tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we used elastomeric impression materials in four kind of chemical structure, and investigated the bond strength of them to the custom tray in various surface figures. As impression materials, polyhether impregum (medium body), polysulfit permlastic (medium body) and condensation silicon optosil (putty) forms were used, and as tray materials, Hygenic tray Dough, autopolymerizing acrylic resin and special tray were used. Tray materials were duplicated from a round master model of 2.5 cm in diameter and 2 mm in thickness using elastomeric impression material Screw hooks were stuck on non- experimental face of the test samples with autopolymerizan acrylic resin. The test surfaces of tray samples were prepared in smooth, rough, perforated and adhesive forms. Bond strength between tray samples and impression materials was measured with Haunsfield tensometer. A force of 5 mm/minute speed was applied to test samples. Total 220 samples were tested, including tray samples and surface figures of each impression materials and being repeated 5 times for each groups. Perforated test plates were not prepared owing to structural features of Hygenic tray dough material. At the end of the tests, we determined that additional silicon and polyether impression materials proved to be the greatest bond strength to all surface forms. The bond in the highest value with respect to the surface feature was obtained by the surface with adhesive, and statistically this bond was, found to be significant compared to the other surface figures. The highest mean in tray material was obtained from autopolymerizan acrylic. Our test show that, the highest bond strength was obtained by the combination of additional silicon/ special tray/ adhesive, whereas the combinations of condensation silicon/ autopolymerizan acrylic/smooth surface exhibited the lowest bond strength.