Retinoblastomda intra-arteriyel kemoterapi
Intra-arterial chemotherapy for retinoblastoma
  1. Tez No: 384340
  2. Yazar: BURAK TANYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMURAY TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Göz içi ileri evre retinoblastomda intra-arteriyel kemoterapi tedavisinin etkinliğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Şubat 2011 ile Nisan 2014 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi Oküler Onkoloji Servisi'nde retinoblastom tanısı ile intra-arteriyel kemoterapi uygulanan hastalar retrospektif olarak incelendi. Hastalar iki gruba ayrıldı. İntra-arteriyel kemoterapi öncesi herhangi bir tedavi almamış hastalar Grup 1; sistemik kemoterapi ve lokal adjuvan tedaviler (kriyoterapi, transpupiller termoterapi, brakiterapi) alan hastalar Grup 2 olarak belirlendi. İki grubun göz korunma oranları ve tedavi sonucu gelişen komplikasyonlar incelendi. Bulgular: Çalışmaya 26 hastanın 29 gözü dahil edildi. Primer olarak tedavi edilen grupta (Grup 1) 16 hastanın 18 gözü; sekonder olarak tedavi edilen grupta (Grup 2) 10 hastanın 11 gözü bulunmaktaydı. Grup 1'de hastaların yaşı 6-55 ay (median, 13 ay); Grup 2'de hastaların yaşı 12-52 ay (median 26.5) arasında değişmekteydi. Ortalama takip süresi Grup 1'de 19 ay, Grup 2'de 27 aydı. Grup 1'de 56 girişimden 55'i başarılı olurken (%98); Grup 2'de 25 işlemden 23'ü (%92) başarılı sonuçlandı. Grup 1'de kapak ödemi (n=11, %20), ptozis (n=6, %11), alında hiperpigmentasyon (n=2, %4); Grup 2'de kapak ödemi (n=4, %17), ptozis (n=1, %4), alında hiperpigmentasyon (n=1, %4) girişim ile ilişkili başlıca komplikasyonlardı. Koryoretinal atrofi Grup 1'de 8 gözde (%48), Grup 2'de 4 gözde (%40) gözlendi. Tedavi sonrası enükleasyondan korunma oranları Grup 1'de %65, Grup 2'de ise %30 bulundu. Sonuç: İntra-arteriyel kemoterapi ileri evre göz içi retinoblastomda etkili ve güvenli bir tedavi yöntemidir. Çalışmamızda, göz koruma oranları primer intra-arteriyel kemoterapi uygulanan hastalarda (Grup1) sekonder olarak tedavi edilenlere (Grup 2) kıyasla belirgin olarak yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the effectiveness of intra-arterial chemotherapy in the management of advanced intraocular retinoblastoma. Materials and Methods: Patients diagnosed as having retinoblastoma between February 2011 and April 2014 and managed with intra-arterial chemotherapy at the Istanbul Faculty of Medicine Ocular Oncology Service were evaluated retrospectively. The patients were divided into two groups: Group 1, patients with no previous history of any treatment for retinoblastoma; Group 2 patients with a previous history for retinoblastoma, including systemic chemotherapy and local adjuvant therapies (cryotherapy, transpupillary thermotherapy, brachytherapy). Enucleation rates and treatment complications of these two groups were evaluated. Results: Twenty-nine eyes of 26 patients were included in this study. There were 16 patients (18 eyes) in Group 1 and 10 patients (11 eyes) in Group 2. The patients' age ranged from 6-55 months (median, 13 months) in Group 1 and 12-52 months (median 26.5) in Group 2. The mean follow-up time in Group 1 and Group 2 was 19 months and 27 months, respectively. Ophthalmic artery catheterization was successful 55 of 56 procedures (98%) in Group 1 and 23 of 25 procedures (92%) in Group 2. The main procedure-related periocular complications included transient eyelid edema (n=11, 20%), ptosis (n=6, 11%), and forehead hyperpigmentation (n=2, 4%) in Group 1 and transient eyelid edema (n=4, 17%), ptosis (n=1, 4%), and forehead hyperpigmentation (n=1, 4%) in Group 2. Chorioretinal atrophy developed in 8 eyes (47%) and 4 eyes (40%) in Group 1 and Group 2, respectively. Glob salvage rate was 65% in Group 1, and 30% in Group 2. Conclusion: Intra-arterial chemotherapy is a safe and effective treatment modality in the management of advanced intraocular retinoblastoma. In our study, glob salvage rate was significantly higher in patients managed primarily with intra-arterial chemotherapy (Group 1) compared to those managed secondarily (Group 2).