Koklear implantasyonun orta kulak basıncına olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of cochlear implantation effects on middle ear pressure
  1. Tez No: 384341
  2. Yazar: ŞENOL ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR SERKAN ORHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmada koklear implantasyonun orta kulak havalanmasına, efüzyonlu otitis mediaya ve timpanometrik değerlere olan etkisinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Şubat 2008 ile Mayıs 2013 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz ABD'da tek taraflı koklear implantasyon uygulanan,koklear implantasyon dışında kulak operasyonu geçirmemiş, 1-18 yaş arasında 100 hasta çalışmaya dahil edildi. Tüm hastaların ailelerinden anamnez alındıktan sonra otoskopik muayene, endoskopik nazofareks muayenesi ve timpanometrik inceleme yapıldı. Bulgular: Tek taraflı koklear implantasyon uygulanan hastaların 57'si erkek (%57),43'ü kız (%43) çocuktu. Hastaların yaş aralığı 3-17 ve ortalama yaş 6,36±2,81 idi. Yaş gruplarına göre 3-4 yaş arası 30 hasta, 5-6 yaş arası 29 hasta, 7-8 yaş arası 23 hasta, 9-10 yaş arası 12 hasta, 11 yaş ve üzeri 6 hasta mevcuttu. Endoskopik nazofarenks muayenesi sonucunda hastaların 20'sinde adenoid hipertrofisi saptandı. Tüm hastaların bilateral otoskopik muayeneleri doğal olarak izlendi. Timpanometrik incelemede komplians değerlerinin ortalaması, koklear implant uygulanan kulaklarda 0,439±0,200, koklear implant uygulanmayan kulaklarda 0,528±0,263 bulundu. Fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p‹0,01). Ortalama gradient değeri koklear implant uygulanan kulaklarda 0,183±0,113, koklear implant uygulanmayan kulaklarda 0,229±0,152 olarak bulundu. Fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p‹0,05). Koklear implant uygulanan kulakların komplians, gradient, tepe basıncı ve dış kulak yolu hacim değerleri cinsiyete ve adenoid hipertrofisi varlığına göre değerlendirildi. Erkeklerde ortalama tepe basıncı değerleri (-131,09±106,76 ), kızlara göre (-85,12±86) anlamlı olarak daha düşük bulundu (p‹0,05). Adenoid hipertrofisi olan hastaların ortalama dış kulak yolu hacmi değeri 0,632±0,101, adenoid hipertrofisi olmayan hastalarda ise 0,720±0,162 idi. Fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p‹0,05). Sonuç: Otoskopik muayeneleri normal olmasına rağmen koklear implant uygulanan kulakların, implant uygulanmayan kulaklara göre komplians ve gradient değerlerinin daha düşük olduğu görüldü. Ancak bu, EOM veya AOM'ye yatkınlığı arttığı manasına gelmemektedir. Aynı zamanda erkek cinsiyet ve adenoid hipertrofisinin EOM'ya yatkınlığı arttırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Evaluatıon of Cochlear Implantatıon Effects on Middle Ear Pressure Objective: In this study, we investigated the effects of cochlear implantation on middle ear aeration, otitis media with effusion and tympanometric values. Material and Method: In the study,100 patients between 1-18 years-old, who were performed cochlear implantation on one ear and no any other ear operation, in Ear-Nose-Throat clinic in Istanbul University Istanbul Medical Faculty between February 2008 and May 2013. Anamnesis were taken from parents. Otoscopic examination, endoscopic nasopharynx examination and tympanometric evaluation were performed. Results: Fifty seven of patients (%57), who were applied cochlear implantation on one ear, were male and 43 (%43) were female. Patients age range was 3-17 and the mean age was 6,36±2,81. Number of patients about 3-4 years old was 30, 5-6 was 29, 7-8 was 23, 9-10 was 12, 11 and over was 6. Twenty of patients had adenoid hypertrophy. All otoscopic examinations were normal. In tympanometric examination, the mean value of compliance was 0,439±0,200 in the ears with cochlear implantation and 0,528±0,263 in the others.