Yetişkin anadolu populasyonunda foramen palatinum majus'un lokalizasyon, sayı ve şeklinin tespiti üzerine bir çalışma
A study about determination of the location, number and shape of greater palatine foramen in adult anatolian population
  1. Tez No: 384382
  2. Yazar: ALPEN ORTUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Antropoloji, Morfoloji, Anatomy, Anthropology, Morphology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kaynaklarda, foramen palatinum majus (FPM)'un lokalizasyonun doğru olarak bilinmesinin, cerrahi bilim dallarının klinik girişimlerinde anestezi bakımından ileri derecede önemli olduğu belirtilmektedir. Bu konuda Anadolu populasyonu üzerinde yapılmış ayrıntılı bir çalışmaya rastlanamamıştır. Sunulan bu çalışmanın amacı, klinik önem teşkil eden bu anatomik yapının lokalizasyonu ile, şekil ve sayısına ilişkin dağılımını, cinsiyet ve damak tipi bakımından inceleyip, sonuçları literatür bilgisi ile karşılaştırmaktır. Ayrıca, bu çalışmada foramina palatina minora (FPm)'lar da ele alınmış, farklı parametreler kullanılarak Anadolu populasyonuna ait antropomorfolojik veriler elde edilmeye çalışılmıştır. Araştırma, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve İstanbul Tıp Fakültesi Anatomi AD, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Anatomi Birimi, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi AD ve Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi AD'nda bulunan craium koleksiyonları üzerinde yürütülmüştür. Kadın ve erkek cinsiyetinden 97 cranium üzerinde değişik metrik değerlendirmeler yapılmıştır. Buna göre ölçülebilen 38 yetişkin erkeğin damak indeksi ortalaması 86.28±10.75 iken, ölçülebilen 48 yetişkin kadının damak indeksi 81.06±10.56 olarak hesaplanmıştır. Bilateral olarak incelenen FPM'nin yeri hem sağ hem sol tarafta kadın-erkek fark etmeksizin büyük çoğunlukla 3. molar diş hizasında bulunmuştur. Sağda erkeklerin %62.7'ünde, solda %60.9'unda, kadınların ise sağda %49.0'unda, solda %47.1'inde 3. molar diş hizasında olduğu tespit edilmiştir. Erkeklerin %62.8'inde, kadınların ise %66.0'sında sağ FPM şeklinin oval olduğu görülmüştür. Erkeklerin %61.0'inde, kadınların %66.0'sında sol FPM şeklinin oval olduğu belirlenmiştir. Bulgular farklı etnik grupları içeren literatür bilgileri ile karşılaştırılmıştır. Yapılan bu çalışma ile Anadolu populasyonunda konu ile ilgili“yerleşim, sayı ve büyüklük”bakımından bir indeks elde edilmesiyle bu sonuçların palatin bölgeye yapılacak cerrahi girişimler için anestezi uygulamalarında kolaylık ve rahatlık getireceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Accurate knowledge of location, numbers and shapes of the greater palatine foramen (GPF) and it is complex anatomy is a prerequisite necessity in performing a variety of anaesthesiological, dental and surgical procedures. Prior to commencing this study, the search group could not obtain a detailed GPF anatomy information among the Anatolian population. The main aim of this study was to identify the GPF's locations, numbers and shapes via associating with gender and palatal indices and compare with literature results. The current study, aimed in particular to obtain anthropomorphological information about the lesser palatine foramens among the Turkish population This study was held on the cranium collections of the following anatomy departments, İ.U. Cerrahpaşa Medical School, İ.U. İstanbul Medical School, İ.U. School of Dentistry, Ankara University Medical School and Bahçeşehir University Medical School. Various metric assestments were observed on sexed, dry, total 97 craniums. Thirty eight male cranium observed and mean values of palatal indices was 86.28±10.75 and for 48 female cranium mean value for palatal indices was 81.06±10.56. Location of GFP observed bilaterally and mostly found near the third upper molar in either of both males and females. It was 62.7% (right), 60.9% (left) for male craniums and 49.0% (right) and 47.1% (left) for female craniums observed near the lateral border of upper 3rd molar. GFP found oval shape for male craniums 62.8% (right) and 61.0% (left) and for female craniums 66.0% (right) and 66.0% (left). These results were compared with to already existing anatomical data in other races and populations. This results would have great clinical influence in localizing the palatine foramina toward better palatal area surgical approaches to and anaesthetise this area.