Sağlık ekibinin doğal doğum ile ilgili çekinceleri
The drawbacks of the health care team regarding natural births
  1. Tez No: 384384
  2. Yazar: ZEYNEP BAROL KURTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY RATHFISCH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Kurtoğlu ZB. Sağlık Ekibinin Doğal Doğum İle İlgili Çekinceleri. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği ABD. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul. 2015. Bu araştırma sağlık ekibinin doğal doğumla ilgili çekincelerini belirlemek amacıyla yapılan tanımlayıcı bir çalışmadır. Çalışma, 4 eğitim ve araştırma hastanesi ve 2 tıp fakültesi hastanesinin kadın doğum kliniğinde Ocak 2014-Nisan 2014 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini toplam 250 kişi (79 hekim, 99 ebe, 72 hemşire) oluşturdu. Veri toplama aracı olarak soru formu kullanıldı. Verilerin istatiksel analizinde Ki kare (χ2) testi uygulandı ve veriler tablolarda frekans dağılımı ve yüzdesi şeklinde belirtilip anlamlılık seviyesi p< 0.05 olarak kabul edildi. Doğal doğumla ilgili genel görüşleri arasında, doğumun fizyolojik bir olay olduğu (% 97,6), doğal doğumla ilişkili sağlık ekibine yönelik hizmet içi eğitim programlarının yapılması gerektiği (% 96), anne dostu hastanelerin sayısının artırılması ve desteklenmesi gerektiği (% 98) ifadelerine, sağlık ekibinin tamamına yakının katıldığı belirlendi. Bunlara ek olarak, sağlık ekibinin tamamına yakınının katıldığı diğer görüşler ise TCK yasalarının hasta haklarını tek taraflı desteklediği (% 94,4), gebelere doğumla ilgili eğitim verilmesinin gebenin doğumuna aktif katılımını sağlayacağı (% 97) ve Türkiye'de doğumda ebelerin aktif görev almasının doğal doğumu yaygınlaştıracağı (% 90,8) ifadeleridir.
Özet (Çeviri)
Kurtoğlu ZB. The Drawbacks of the Health Care Team Regarding Natural Births. Department of Obstetrics and Gynecology Nursing, Istanbul University Institute of Medical Sciences. Postgraduate Thesis. Istanbul. 2015. The present study is a descriptive study evaluating the drawbacks of the health care team regarding natural births. The study was conducted in the Departments of Obstetrics and Gynecology at four different training and research hospitals and two university hospitals between January 2014 and April 2014. The study sample consisted of 250 subjects (79 physicians, 99 midwives, and 72 nurses). A questionnaire was used for data collection. The chi-square (χ2) test was used in the statistical analysis and the data were tabulated in order to indicate frequency distribution and percentages, and the level of statistical significance was set at p< 0.05. It was found that almost all individuals in the health care team agreed on the following expressions:“Birth is a physiological process”(97.6%),“In-service training programs should be implemented for health care workers regarding natural birth”(96%), and“The number of mother-friendly hospitals should be increased and available hospitals should be supported”(98%). Other expressions that gained acceptance by the majority of the health care workers were as follows:“The legislation in Turkey supports patient rights unilaterally”(94.4%),“The education provided to pregnant women ensures their active participation in delivery”(97%), and“More midwives actively involved in delivery in Turkey will make normal delivery more prevalent”(90.8%).