Hastanemizde doğan ve anne yanı takibi yapılan term yenidoğanların anne sütü alımı ve tartı takibinin retrospektif analizi
Retrospective analysis of breast milk intake and weight monitoring of term newborns followed via rooming-in at our hospital
- Tez No: 1007302
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL SALİHOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Bakırköy Dr. Sadi Konuk Sağlık Uygulama Araştırma Merkezi (SUAM) Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde tekiz gebelikten doğan ve yenidoğan bakımında deneyimli sağlık ekibinin (hekim, hemşire vb.) görev aldığı 1. düzey anne yanı takibi yapılan term yenidoğanlarda etkin anne sütü alımı ve günlük ağırlık değişimi üzerine etkisinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya toplam 401 yenidoğan dahil edildi. Doğumların %59,4'ü sezaryen (C/S) (n=238), %40,6'sı normal spontan vajinal doğum (NSVD) (n=163) ile gerçekleşmiştir. İlk vizitte bebeklerin yaşı ortalama 20,68±4,78 saat, ikinci vizitte ise 43,62±4,23 saat olarak saptanmıştır. İlk vizite kadar aktif emme sayısı ortanca 7 [6–8] iken, birinci ve ikinci vizit arasında bu değer 8 [7–9] olarak bulunmuştur. İlk vizite kadar anne göğsünü tutma sayısı ortanca 7 [6–8], iki vizit arasındaki dönemde ise 8 [7–9] olarak belirlenmiştir. Hemşire viziti sayısı ilk vizite kadar 7 [6–8], iki vizit arasında 8 [7–9] olarak saptanmıştır. Hemşire desteği hastaların %49,1'ine uygulanmış olup, hemşire desteği uygulanma sayısı ortanca 1 [1–2] olarak bulunmuştur. Formül mama gereksinimi ve anne sütü yetersizliği oranı %22,4 olarak saptanmıştır. Formül mama kullanım sayısı ortanca 4,50 [2–7] olarak belirlenmiştir. İlk vizitte ortalama vücut ağırlığı 3101,29±388,97 g iken, ikinci vizitte bu değer 2993,29±403,62 g olarak bulunmuştur. İlk 24 saatte ortalama tartı kaybı %4,21±1,44 olarak saptanmış olup, ilk 24 saatte hastaların %66,6'sında tartı kaybı %5'in altında, %33,4'ünde %5 bulunmuştur. İlk vizite kadar aktif emme sayısı, anne göğsünü tutma sayısı ve hemşire I viziti sayısı NSVD grubunda sezaryen grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek saptanmıştır (tüm karşılaştırmalar için p<0,001). Bu bulgu NSVD sonrası erken emzirme davranışının daha güçlü olduğunu göstermektedir. Hemşire desteği uygulanma oranı sezaryen grubunda NSVD grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (p<0,001). Ancak uygulanan hemşire desteği sayısı açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p=0,524). Formül mama ihtiyacı ve anne sütü yetersizliği sezaryen grubunda NSVD grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (p<0,001, p<0,001). Ayrıca formül mama kullanım sayısı da sezaryen grubunda anlamlı olarak daha fazla saptanmıştır (p<0,001). Sonuç: NSVD ile doğan yenidoğanlarda erken emzirme davranışları daha güçlü iken, sezaryen doğumlarda hemşire desteğine daha sık ihtiyaç duyulduğu ve formül mama kullanımının anlamlı olarak daha fazla olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to analyze the effect of first-level rooming-in care, provided by an experienced healthcare team (physicians, nurses, etc.) on effective breast milk intake and daily weight changes in singleton term newborns born at the University of Health Sciences Bakırköy Dr. Sadi Konuk Health Application and Research Center, Department of Obstetrics and Gynecology. A total of 401 newborns were included in the study. Deliveries were conducted via cesarean section (C-section) in 59.4% (n=238) of cases and normal spontaneous vaginal delivery (NSVD) in 40.6% (n=163). At the first visit, the mean age of the infants was 20.68 ± 4.78 hours, while it was 43.62 ± 4.23 hours at the second visit. The median number of active sucking episodes was 7 (range: 6–8) up to the first visit and 8 (range: 7–9) between the first and second visits. Similarly, the median number of latching episodes was 7 (range: 6–8) until the first visit and 8 (range: 7–9) during the interval between visits. The number of nursing visits was also found to be 7 (range: 6–8) up to the first visit and 8 (range: 7–9) between the visits. Support from nurses was provided to 49.1% of the patients, with a median frequency of 1 (range: 1– 2). The rate of formula milk requirement and perceived insufficient milk supply was 22.4%, with a median frequency of formula use of 4.50 (range: 2–7). The mean body weight was 3101.29 ± 388.97 g at the first visit and 2993.29 ± 403.62 g at the second visit. The average weight loss in the first 24 hours was 4.21% ± 1.44%; weight loss was below 5% in 66.6% of the patients and 5% or above in 33.4%. III The number of active sucking episodes, latching episodes, and nursing visits up to the first visit were significantly higher in the NSVD group compared to the C-section group (p < 0.001 for all). This finding indicates that early breastfeeding behaviors were significantly stronger following NSVD. The rate of nursing support was significantly higher in the C-section group compared to the NSVD group (p < 0.001), although no significant difference was found regarding the frequency of support provided (p = 0.524). Both the requirement for formula milk and the perception of insufficient milk supply were significantly higher in the C-section group than in the NSVD group (p < 0.001). Additionally, the frequency of formula milk use was significantly greater in the C-section group (p < 0.001). Conclusion: While early breastfeeding behaviors are more robust in newborns delivered via normal spontaneous vaginal delivery, those born via Cesarean section require nursing support more frequently and exhibit a significantly higher rate of formula milk supplementation.