Reduksiyonsuz disk deplasmanı olan eklemlerin kondiller distraksiyon miktarlarının 3 boyutlu elektronik analiz yöntemiyle incelenmesi
3D measurement of condylar distraction space on joints with non reductable disc displacement
- Tez No: 384395
- Danışmanlar: PROF. DR. TONGUÇ SÜLÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Amaç: Tek taraflı reduksiyonsuz disk deplasmanında eklem distraksiyonun ölçülmesi. Gereç ve Yöntem: 20 unilateral reduksiyonsuz disk deplasmanı hastasına, tek taraflı distraksiyon sağlayacak şekilde oklüzal splint yapılmıştır. Hastaların 2 tanesinin son kontrol seanslarına gelmemesi nedeniyle çalışma 18 hasta ile tamamlanmıştır. Splintlerin teslim edildiği gün, 1. hafta ve 1. ayda hastaların alt çene elektronik analiz ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Hastaların eklem aralıklarındaki daralmalar manyetik rezonans görüntüleme ile doğrulanmıştır. Bulgular: Hastalar dişlerini maksimum kuvvet ile kapattığında hem sağlıklı hem de hasta eklemlerinde kranial yönde bir hareket gözlenmektedir yani eklem aralığı daralmaktadır. Başlangıçtaki kondil hareket miktarı (splintle veya splintsiz), sağlıklı ve hasta eklemler için tedavi sonucunda (1.hafta ve 1. ay) herhangi bir değişiklik göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Measurement of joint distraction of joints with unilateral disc displacement without reduction. Material and Method: Unilateral distraction splint was manufactured for 20 unilateral disc displacement without reduction patients. 2 patients discontinued thus the study was completed with 18 patients. Mandibular motion analyses was performed at the beginning, after a week and after a month following splint delivery. Patients joint space measurements was perform on MR images. Results: When patients closed their mouth with maximal force, both condyles made a kranial movement.