Çalışan güvenliği açısından hemşirelerin çalışma koşullarının değerlendirilmesi
In terms of working conditions of nurses who work in the security assessment
- Tez No: 384396
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma hastanelerde çalışan sağlığı ve güvenliğine yönelik uygulamaları belirleyerek, hemşirelerin çalışma koşullarının değerlendirilmesi; uygulamaların kurumlar, birimler ve kurumların kalite belgesi alma durumlarıyla karşılaştırılması amacıyla tanımlayıcı tasarımda gerçekleştirildi.Araştırmada, çalışan sağlığı ve güvenliğine yönelik uygulamaları belirlemeye yönelik 40 sorudan oluşan bir soru formu kullanıldı. Araştırmanın örneklemini, kalite belgesi alan; 1 Üniversite Hastanesi, 2 Sağlık Bakanlığı Hastanesi, 1 Özel Hastane ile kalite belgesi almayan; 1Üniversite Hastanesi ve 4 Özel Hastane olmak üzere 3 ayrı hastane grubundan toplam 9 hastanede görevli hemşireler oluşturdu.. Etik kurul onayı ve izin alma sürecinden sonra, hastanelerde görevli ve çalışmaya katılmayı isteyen 900 hemşireye soru formu dağıtıldı. Toplanan 618 form, bilgisayar ortamına aktarılarak, yüzde dağılım ve ki kare analizleriyle değerlendirildi.Araştırmada hemşirelere sıklıkla; oryantasyon (%77.2) ve sürekli eğitim programlarının uygulandığı (%84.6), eğitim programlarında enfeksiyon ve el hijyeni (%83) konularının ağırlıkta olduğu, çalışan güvenliği konusunda eğitim verildiği (%84.6) talimatların oluşturulduğu (% 60), sorumlu birim olduğu (%67.8), aşılamaların öncelikle yapıldığı (%59.9), kesici delici alet yaralanmaları ile ilgili talimatların oluşturulduğu (%70.1), genel güvenliğe yönelik önlemlerin alındığı (%72.2) ve 24 saat sürdürüldüğü (%63.6), hemşirelerin çoğunlukla gürültüden (%50.8) ve dezenfektanlardan (%49.8) etkilendiği, üst solunum yolu hastalıkları (%48.1) ve alt ekstremitelerde rahatsızlık(%64.7) yaşadığı ve ortamın yarattığı travma (%34.5) ve yorgunluk (%68.3) gibi şikayetleri olduğu, iğne batmasının yaşandığı (%71), korunmaya yönelik el hijyenine dikkat edildiği, hasta bakımı yapılan alanlarda alkol bazlı el dezenfektanı ve eldiven kullanıldığı, kalite belgesi alan hastanlerde çalışan sağlığı ve güvenliğine yönelik bulguların daha anlamlı olduğu, fakat üniversite hastanelerinde önlemlerin yetersiz kaldığı, çalışanların beslenme ve dinlenme gibi ortamlarının uygun olmaması (%43.7), çalışma ortam koşullarında iyileştirmenin olmadığı yöneticilerin bu konuda çalışanların görüşlerini almadığı (%56) yönünde sorunlar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, inpatient institutions in terms of employee safety evaluation of working conditions of nurses, a descriptive design was performed. Study prepared in support of literature and work towards identified security oriented applications and a questionnaire comprising 40 questions was used.The research sample Istanbul in research grant and purposeful sampling methods, defined by the quality certificate field; an University Hospital, two Department of Health Hospital, a private hospital and the quality of the document did not receive; an Universty Hospital and four private hospitals to three separate hospitals group, the total consisted of nine nurses in the hospital ..After ethics committee approval and permitting processes, and staff in hospitals who wish to participate in the study questionnaire was distributed to 900 nurses. Complete forms collected from 618 nurses, were transferred to the computer, and the percentage distribution was assessed with chi-square analysis.Study of nurses often, they are educated in associate degree level, orientation (77.2%), and continuing education programs conducted (84.6%), infections and hand hygiene education programs (83%) of the weight that matters, employees are trained in safety issues (84.6%) and work instructions are created on the security issues (60%), unit is responsible in this regard (67.8%), working primarily on the vaccination for health care (59.9%), with stab wounds was created with instructions (70.1%), the general safety precautions for workers (72.2%) and these measures were maintained 24 hours (63.6%), environment in terms of the properties, nurses are affected by the noises (50.8%) and disinfectants (49.8%), upper respiratory tract diseases (48.1%) and lower extremity discomfort (64.7%), and the injury occurred due to incompatibility in the physical environment (34.5%) and fatigue (68.3%) have had such complaints, occupational accidents that occurred towards the needle (71%), attention to hand hygiene for prevention of health problems have been (90%), in terms of infection control, patient care in the area of alcohol-based hand disinfectants were used (86.6%), gloves used for protection from infectious diseases (93.7%), the field of quality certification for employee safety in hospitals is more significant findings, , measures are inadequate, but in university hospitals, environments such as nutrition and rest of the employees are not eligible (43.7%),no improvement in working conditions of employees in this regard the views of managers do not receive (56%) were observed in the direction of the problem.