Dişeti çekilmelerinin tedavisinde kuronale kaydırılan flep uygulaması ile birlikte trombositten zengin plazma kullanımının klinik sonuçlar üzerine etkileri
The effect of platelet rich plasma on the clinical results of coronally advanced flap root coverage procedure
- Tez No: 384405
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EFEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Otojen büyüme faktörleri içeren trombositten zengin plazma (TZP), yumuşak doku iyileşmesini hızlandırdığı düşünülen bir materyaldir. Bu çalışmanın amacı, dişeti çekilmelerinin tedavisinde kuronale kaydırılan flep (KKF) ile birlikte kullanılan TZP'nin etkinliğini klinik olarak değerlendirmek ve sonuçlarını sadece KKF uygulanan grupla karşılaştırmaktır.Çalışmaya çift taraflı Miller sınıf I dişeti çekilmelere sahip, sistemik olarak sağlıklı 15 birey dahil edilmiştir. Toplam 70 defekt bölgesi rastgele olarak çalışma (KKF+TZP) veya kontrol (Sadece KKF) gruplarına ayrılmıştır. Operasyon öncesi 30 ml tam kan örneği alınarak TZP hazırlanmış ve çalışma grubuna dahil edilen defektlerde operasyon bölgesinde kök yüzeylerine uygulanmıştır. Operasyon öncesinde, hemen sonrasında, operasyon sonrası 10. günde, 6. haftada, 3. ayda ve 6. ayda klinik parametreler kaydedilmiştir. Her iki grupta da, dişeti çekilmesi derinliği, çekilme genişliği ve klinik ataşman kazancı parametrelerinde başlangıca göre pozitif yönde gelişme gözlenmiştir. Tedavi sonrası klinik parametrelerde tedavi öncesine göre gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir.Bu raslantısal kontrollü klinik çalışmanın sonuçlarına göre Miller sınıf I dişeti çekilmelerinin tedavisinde KKF tekniği ile birlikte TZP kullanımı tedavi sonuçlarında klinik olarak ölçülebilecek ek bir fayda sağlamamaktadır.
Özet (Çeviri)
Coronally advanced flap (CAF) has been shown to effectively treat gingival recession. Platelet-rich plasma (PRP), containing autologous growth factors, has been shown to promote soft tissue healing; therefore, the purpose of this study was to evaluate the effects of PRP in combination with CAF.15 systemically healthy patients with buccal Miller?s Class I recession defects was participated in this study. Total number of treated recession defects was 70. Sites to be treated were randomly assigned into study (CAF + PRP) and control (CAF) groups. Clinical parameters included recession depth, recession width, gingival thickness, width of keratinized tissue, clinical attachment level, probing depth, plaque index and gingival index was recorded prior to surgery. PRP was prepared from 30 ml whole blood, drawn before the surgery and applied to root surfaces in the operation area. Patients were followed at 10 days, 6 weeks, 3 months and 6 months post-surgery.Based on the results of this randomized controlled study, the application of PRP in CAF root coverage procedure provides no clinically measurable enhancements on the final therapeutic outcomes of CAF in Miller's class I recession defects.