Dişeti çekilmelerinin tedavisinde kuronale kaydırılan flep uygulaması ile birlikte trombositten zengin fibrin kullanımının klinik sonuçlar üzerine etkileri
The effect of platelet rich fibrin on the clinical results of coronally advanced flap root coverage procedure
- Tez No: 412491
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM UTKU ONAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Trombositten zengin fibrin (TZF) içerdiği otojen büyüme faktörleri ile yara iyileşmesine katkıda bulunduğu düşünülen bir materyaldir. Bu çalışmanın amacı dişeti çekilmelerinin tedavisinde kuronale kaydırılan flep (KKF) ile birlikte TZF kullanımının klinik sonuçlar üzerine olan etkilerini değerlendirmek ve bu sonuçları sadece KKF ile tedavi sonuçları ile karşılaştırmaktır. Çalışmaya 12'si kadın, 4'ü erkek olmak üzere, sistemik olarak sağlıklı birey dahil edilmiştir. 16 hastada toplam 47 Miller sınıf I dişeti çekilmesi defekti bölgesi rastgele olarak çalışma (KKF+TZF) veya kontrol (sadece KKF) gruplarına ayrılmıştır. Çalışma grubundaki hastalardan işlem öncesinde kan alınmış ve TZF membranlar hazırlanmıştır. Bu membranlar çekilme defekti üzerinde sabitlenmiş ve KKF ile kök yüzeyleri örtülmüştür. Operasyon sonrası 10. günde, 6. haftada, 3. ayda ve 6. ayda klinik ölçümler yapılmıştır. Her iki grupta da dişeti çekilmesi derinliği (DEÇD), dişeti çekilmesi genişliği ve klinik ataşman seviyesi (KAS) değerlerinde olumlu gelişme gözlenmiştir. 6. ayda keratinize dişeti kalınlığı (KDK) değerleri çalışma grubunda kontrol grubuna oranla istatistiksel olarak anlamlı derecede artış göstermiştir. Keratinize dişeti dikey boyutunda (KDDB) iki grupta da azalma gözlenmiş fakat bu azalmaların gruplar arası farkı statistiksel olarak anlamlı değildir. Bu rastlantısal kontrollü klinik çalışmanın sonuçlarına göre Miller sınıf I dişeti çekilmelerinin tedavisinde KKF tekniği ile birlikte TZF kullanımı, KDK'nda artışa neden olabilmekte fakat kök yüzeyi örtme ve diğer klinik parametrelerde ek bir fayda sağlamamaktadır.
Özet (Çeviri)
Platelet rich fibrin (PRF) is a material which is thought to have contributions on the wound healing through the growth factors included inside. The aim of this study is to evaluate the effect of PRF on the clinical results when it's used in combination with coronally advanced flap (CAF). Systemically healthy 16 patients with 47 buccal Miller's class I recession defects were included in this study. The defects were randomly assigned into study (CAF+PRF) and control (CAF) groups. In the study group adequate amount of blood was drawn and PRF membranes were prepared prior to the surgery. Those membranes were stabilized on the defects and covered with CAF procedure. Clinical measurements were recorded on the 10th day, 6th week, 3rd month and 6th month post-surgery. Recession depth, recession width and clinical attachment levels were improved in both groups. Thickness of keratinized gingiva is increased in a statistically siginificant level in study group. According to the results of this randomized controlled clinical study, PRF can be stated as useful to increase the thickness of keratinized gingiva but it has no additional effect on recession reduction or other clinical parameters compared to the conventional CAF procedure.