Çoklu dişeti çekilmelerinde farklı cerrahi tedavi yöntemlerin sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the different surgical methods in multiple gingival recessions' treatment
- Tez No: 684749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHU URAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüzde dişeti çekilmelerinin tedavisinde kullanılan tekniklerin her birinin dezavantajları veya avantajları mevcuttur ve hala tam bir kök yüzeyi kapanması sağlayacak tek bir tedavi tekniği sunulamamaktadır. Bu çalışmanın amacı çoklu dişeti çekilmelerinin tedavisinde, koronale kaydırılan flep ile bağ doku greftinin tek başına uygulanması ile L-trombositten zengin fibrin (TZF) ile birlikte uygulanmasının karşılaştırılmasıdır. Araştırmaya 18-65 yaşları arasında, çoklu ve bilateral dişeti çekilmesi (Çekilme tip 1: interproksimal ataşman kaybının olmadığı dişeti çekilmesidir) olan 15 hastada 30 ayrı bölge 2 farklı grup olarak dahil edildi. Grup I'e dahil edilen hastalarda defekt bölgesine bağ doku grefti ve koronale kaydırılan flep uygulandı. Grup II'ye dahil edilen hastaların defekt bölgesine ise koronale kaydırılan flep ile bağ doku greftine ek olarak TZF kullanıldı. Klinik ölçümler (tüm ağız plak indeksi (PI), cep derinliği (CD), sondlamada kanama (SK), klinik ataşman seviyesi (KAS), keratinize doku genişliği (KDK) ve kalınlığı (KDK), bukkal bölge çekilme derinliği (ÇD) ve genişliği (ÇG)) operasyondan önce ve operasyon sonrasında 1., 3., 6. aylarda tekrarlandı. Operasyon sonrası 1.,2.,3.,4.,5.,6.,7. ve 14. günlerde VAS değerlendirilmesi yapıldı. Operasyon öncesi ve sonrası 7. ve 14. günde, 1. ve 3. ayda Ağız Sağlığı Etki Ölçeği (OHIP-14) anketi yapıldı. Her iki tedavi grubunda da tedavi öncesinde değerlendirilen tüm klinik indeksler (Pİ, Gİ, CD, SK, KAS) açısından anlamlı bir farklılık olmadığı gözlenmiştir. Tedavi sonrası 1.,3., ve 6. ay değerleri gruplar arasında karşılaştırıldığında da tüm ağız klinik indekleri açısından istatistik olarak anlamlı farklılıklar olmadığı görüldü (P>0.05). Çekilme bölgelerine ait tedavi öncesi ve sonrası veriler gruplar arasında karşılaştırıldığında, KAS, KDK, KDG, ÇD ve ÇG değerleri açısından gruplar arasında tedavi öncesinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığı belirlendi. Tedaviden sonra 1., 3., ve 6 ay sonunda elde edilen KYK %'si artışında Grup I (BDG+KKF) ve Grup II (BDG+L-TZF+KKF) arasında istatiksel anlamlı bir fark izlenmezken (P>0.05); iki grupta da başlangıca göre 1., 3. ve 6. aylarda anlamlı bir artış gözlendi (P0.05).
Özet (Çeviri)
Today, each of the techniques used in the treatment of gingival recessions has disadvantages or advantages, and there is still no single treatment technique that will provide complete root surface closure. The aim of this study is to compare the application of coronally sliing flap and connective tissue graft alone with L-platelet rich fibrin (L-PRF) in the treatment of multiple gingival recessions. In the study, 30 different regions of 15 patients aged between 18-65 years with multiple and bilateral gingival recession (Recession type 1: gingival recession without loss of interproximal attachment) were included in 2 different groups. In patients included in Group I, connective tissue graft and coronally sliding flap were applied to the defect area. L-PRF was used in addition to the connective tissue graft with a flap sliding coronally to the defect area of the patients included in Group II. Clinical measurements (whole mouth plaque index (PI), pocket depth (PD), bleeding on probing (BoP), clinical attachment level (CAL), keratinized tissue width and thickness, buccal recession depth and width was repeated before the operation and at the 1st, 3rd and 6th months after the operation. At Post-operative 1.,2.,3.,4,5.,6.,7. and 14. days, VAS evaluation was performed. Oral Health Impact Scale (OHIP-14) questionnaire was conducted before and after the operation on the 7th and 14th days, and at the 1st and 3rd months. It was observed that there was no significant difference in terms of all clinical indices (PI, GI, PD, SK, CAL) evaluated before treatment in both treatment groups. When the post-treatment values were compared between the groups, it was observed that there was no statistically significant difference in terms of whole mouth clinical indices (p>0.05). When the pre- and post-treatment data of the withdrawal regions were compared between the groups, it was seen that there was no statistically significant difference between the groups in terms of CAL, keratinized tissue width and thickness, buccal recession depth and width, and PD values before treatment. While there was no statistically significant difference between Group I(CTG+CSF) and Group II (CTG+L-PRF+CSF) in the % increase in CRC obtained at the end of the 1st, 3rd, and 6th months after treatment (P>0.05); A significant increase was observed in the 1st, 3rd and 6th months compared to baseline in both groups (P 0.05).