Yoğunluk ayarlı dinamik ve ark radyoterapi (IMRT ve IMAT) tekniklerinde yüzey dozlarının araştırılması
Research of surface dose in intensity modulated dynamic and arc radiotherapy (IMRT and IMAT) techniques
- Tez No: 384406
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Physics and Physics Engineering, Oncology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Radyoterapide cildin fazla doza maruz kalması akut veya geç yan etkilerin görülmesine neden olabilir. Çalışmalarda tedavi planlama sistemlerinde (TPS) yüzey dozunun doğru olarak hesaplanamadığı bildirilmiştir. Bu çalışmada, 5 larenks kanseri tanılı hastada, IMRT ve IMAT teknikleri için yüzey dozları araştırıldı. Işınlamalar Varian RapidArc DHX cihazında, 6 MV enerjide gerçekleştirildi. Yüzey dozu ölçümleri Markus paralel plak iyon odasının, MOSFET dedektörlerinin ve Gafchromic EBT3 filmin su eşdeğeri ölçüm derinliği hesaba katılarak, farklı boyutlardaki açık ve maskeli alanlarda PTW RW3 fantom ile yapıldı. Ölçülen dozların TPS ile uyumu incelendi. IMRT ve IMAT teknikleri için ışınlamalar, rando fantoma Eclipse TPS'den aktarılan QA planları ile maskeli, bolussuz ve boluslu olarak yapıldı. Ölçüm sonuçları, kullanılan ölçüm aracının su eşdeğeri ölçüm derinliği hesaba katılarak TPS ile karşılaştırıldı. TPS'de hesaplanan ve MOSFET ile ölçülen yüzey dozu değerleri incelendiğinde TPS'nin bolussuz ve boluslu IMRT ve IMAT planlarında daha yüksek sonuçlar verdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
In radiotherapy, an overexposure of the skin to radiation may lead to acute skin reactions or delayed effects. Investigations have demonstrated that TPS can not predict surface dose accurately. In this research, with 5 larynx cancer patient, surface dose was investigated for IMRT and IMAT techniques. Irradiations were made with Varian RapidArc DHX linac with 6 MV. Surface dose measurements with Markus parallel plate ion chamber, MOSFET dedectors and Gafchromic EBT3 film were made in different open and masked field sizes, considering the water-equivalent-depths, in PTW-RW3 phantom. The compliance of measurements and TPS was examined. For IMRT and IMAT techniques, QA plans which transfered from Eclipse TPS to masked rando phantom were irradiated with and without bolus. Measurements were compared with TPS considering WED of the devices. TPS calculation results are higher compared to MOSFET measurements in both bolused and non-bolused IMRT and IMAT.