Deneysel olarak oluşturulmuş periodontitis ile birlikte zoledronik asidin oral mukoza üzerine etkilerinin histolojik olarak değerlendirilmesi
Histologic assesment of the effects of zoledronic acid on oral mucosa with experimentally induced periodontitis
  1. Tez No: 384431
  2. Yazar: MERVE ÖZALP AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORKUD DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde bilimsel araştırmalarda bifosfonatların normal kemik dokusu üzerine etkisi açıkça ortaya konmuş olsa da, zoledronik asidin periodontitisli bireylerde enfeksiyon varlığının zolendronik asit ile etkileşimi ve ilişkisi yeni bir çalışma alanıdır. Randomize kontrollü tek kör in-vivo çalışmamızda deneysel periodontitisle birlikte ZA kullanımının oral mukoza ve iltihabi sürece olan etkilerinin histopatolojik olarak incelenmesi amaçlandı. Bu nedenle 40 adet Sprague-Dawley cinsi sıçan ilaç kullanımına bağlı olarak 2 gruba ayrılarak çalışma yapılmıştır. Tüm deney hayvanlarının sol üst 1.molar dişlerine ligatür uygulaması yapılmıştır. Sağ üst 1.molar dişlere ise her hangi bir uygulama yapılmamıştır. Yirmibirinci. günde tüm ligatürler uzaklaştırılmıştır. Birinci gruba nitrojen içeren bifosfonat (ZA), ikinci gruba ise serum fizyolojik 21, 28, 35, 42, 49 ve 56. günlerde enjekte edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen tüm denekler enjeksiyonlar tamamlandıktan bir hafta sonra sakrifiye edilmiş ve elde edilen örnekler histopatolojik incelemeye tabi tutulmuştur. Deneysel periodontitis varlığında ZA kullanımının nekroz oluşumunu arttırdığı görülmüştür. Deneysel periodontitisle birlikte ZA kullanımının epitel proliferasyonu ve iltihabi doku reaksiyonununu şiddetlendirdiği gözlemlenmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarının, çalışma planlamasındaki sınırlamalar dikkate alınarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Öncelikle uygulanan bifosfonat dozları, kanser veya osteoporoz hastalarında uygulanandan daha yüksektir, ayrıca çalışmada kullanılan sıçanlarda, normalde bifosfonat tedavisi uygulanan hastalarda görülen karmaşık sistemik durumun bulunmaması ve oluşturulan periodontal hastalığın insanlardakinden farklı nitelikler taşıması sonuçlar üzerinde etkili olabilecek faktörler arasında sayılabilir. Bu etkenlerin çalışma sonuçlarını nasıl etkileyeceği henüz bilinmemektedir ve yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The effect of bisphosphonates on the resorption process of normal bone tissue has been thoroughly investigated, however their effect on inflammatory lesions in the periodontal tissues and the relationship between pre-existing periodontal inflammation and zoledronic acid is a new research area. Limited number of studies are not sufficient to determine the potency, reliability and dosage of bisphosphonates. Hence more research is needed. The aim of this single-blind randomized controlled in-vivo study is to examine histologically the effects of zoledronic acid on periodontal tissues of rats with experimentally induced periodontitis. Forty Sprague-Dawley rats were assigned in two groups. Animals in the zolendronic acid group were injected with the nitrogen containing bisphosphonate and animals in serum group were injected with serum. Both groups were seperated into 2 subgroups as periodontally healthy and diseased. Experimental periodontitis was induced by placing a steriel ligature around the cervix of the left maxillary 1st molars. And after 21 days. they were removed. All animals were given weekly injections of either zoledronic acid or serum at days 21.,28.,35.,42,49 and 56. After completion of injections, in day 63. all rats were sacrified. Histomorphometric and histopathologic examination was carried out on the samples that was received from free gingival margin and attached gingiva. Our study indicates that systemic application of zoledronic acid in rats with experimental periodontitis induce osteonecrosis; Also systemic application of zoledronic acid in rats with experimental periodontitis induce significant alveolar bone loss, epithelial proliferation and inflammatory tissue reaction around the root of ligated molar. İt is important to note that in our experiments, the dosage of bisphosphonates is higher than the dosages that apply in osteoporosis and cancer treatment. However our rat model had no complex systemic conditions and periodontitis model in rats may have differences than humans. So these factors could influence results and further studies are needed.