Ratlarda deneysel olarak oluşturulan periodontitisin sağaltımında düşük seviyeli lazer tedavisi ile birlikte kullanılan borik asit ve klorheksidinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of boric acid and chlorhexidine used in combination with low-level laser therapy in the treatment of experimentally induced periodontitis in rats
  1. Tez No: 840272
  2. Yazar: ÖMER TARIK ORHUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜMİN GÖKHAN ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Veteriner Hekimliği, Dentistry, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmanın amacı Wistar Albino ratlarda sağ mandibular insisiv dişe submarjinal ligatür uygulaması ile oluşturulan periodontitiste Düşük Seviyeli Lazer Terapisi (LLLT) ile birlikte Borik Asit (BR) ve Klorheksidin (KHX) jellerinin kullanımının tedavideki etkinliklerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal ve Metod: 144 Wistar albino rattan oluşan denekler her grupta eşit sayıda olacak şekilde rastgele altı gruba ayrıldı. Her bir deneğin sağ alt insisiv dişine submarginal ligatür uygulaması ile deneysel periodontitis modeli oluşturuldu. Gruplar; 1. Grup: Kontrol (K, plasebo jeli), 2. Grup: Plasebo+LLLT (L), 3. Grup: %0.75 Borik Asit (BR), 4. Grup: %0.75 BR + LLLT (BRL), 5. Grup: %0.2 KHX ve 6. Grup: %0.2 KHX + LLLT (KHXL) olarak belirlendi. LLLT gruplarına 6 gün süreyle günlük 4J 1'er seans olacak uygulama yapıldı. Sağaltımın etkinliği ilgili günlerde klinik, termografik, radyografik, biyokimyasal, histopatolojik ve immunohistokimyasal yöntemlerle değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this project The aim of this study was to evaluate the efficacy of Low Level Laser Therapy (LLLT) with Boric Acid (BR) and Chlorhexidine (KHX) gels in the treatment of periodontitis induced by submarginal ligature application to the right mandibular incisive tooth in Wistar Albino rats. Materials and Methods: 144 Wistar albino rats were randomly divided into six groups with equal numbers in each group. An experimental periodontitis model was created by submarginal ligature application to the right lower incisive tooth of each subject. The groups were as follows: Group 1: Control (K, placebo gel), Group 2: Placebo + LLLT (L), Group 3: 0.75% Boric Acid (BR), Group 4: 0.75% BR + LLLT (BRL), Group 5: 0.2% KHX and Group 6: 0.2% KHX + LLLT (KHXL). LLLT groups were administered 4J 1 session daily for 6 days. The efficacy of the treatment was evaluated by clinical, thermographic, radiographic, biochemical, histopathologic and immunohistochemical methods on the respective days.