Cerrahi destekli hızlı üst çene genişletmesinde diş destekli ve hibrit apareylerin etkilerinin incelenmesi
Comparison of tooth-borne and hybrid devices in surgically assisted rapid maxillary expansion
- Tez No: 384432
- Danışmanlar: PROF. DR. SÖNMEZ FIRATLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Dentistry, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Benzer maksiller yetersizliğe sahip 20 erişkin hasta (yaş ort.: 19,37 yıl) rastlantısal olarak iki gruba ayrılmıştır. Birinci gruba (n=10) Hibrit, ikinci gruba (n=10) -Hyrax- diş destekli genişletme apareyi uygulanmıştır. Hastaların SARME operasyonunda, Le Forte I osteotomi ve pterygoid plak ayrılmasını içeren aynı cerrahi teknik kullanılmış ve operasyonlar aynı cerrahi ekip tarafından gerçekleştirilmiştir. Bütün hastalarda 7 mm'lik genişletme 14 günde gerçekleştirilmiştir. Konik ışınlı BT görüntüleri tedaviden önce (T0), aktif genişletme süreci sonunda (T1) ve altı aylık pekiştirme süreci sonunda (T2) alınmıştır. Ölçümler iskeletsel, dişsel ve periodontal seviyelerde Mimics 16.0 yazılımıyla gerçekleştirilmiştir. Elde edilen iskeletsel genişleme diş destekli ve Hibrit aparey gruplarında benzerdir ve ön bölgede arkaya göre daha fazladır (genişleme V şeklindedir). Birinci premolar dişlerde gerçekleştirilen genişleme diş destekli grupta (6.29 mm) Hibrit gruba (4.03 mm) göre daha fazla olup birinci molarlarda gruplar arasında fark bulunmamıştır. Diş destekli grupta premolarlar bölgesinde dişsel devrilme, bukkal alveolar kemik rezorpsiyonu ve apikal kök rezorpsiyonu bulguları anlamlı bulunmuştur. Diş destekli ve Hibrit apareyler SARME tedavisinde etkilidir. Diş destekli apareylerde özellikle premolarlardaki inklinasyon değişiklikleri, bukkal alveolar kemik rezorpsiyonu ile apikal kök rezorpsiyonu gibi yan etkiler Hibrit apareylerde minimuma indirilmektedir. Gruplar arasındaki en önemli fark dişsel davranış paternlerindedir: Hibrit apareylerde premolar ve molar dişler gövdesele yakın bir hareket paterni gösterirken, Hyrax apareyinde şiddetli devrilme ve dikleşme şeklinde gerçekleşmiştir. Hibrit apareyler premolar ve molar dişlerin genişleme esnasındaki davranış paternlerinde görülen fark sayesinde yan etkileri en aza indirdiklerinden diş destekli apareylere alternatif oluşturabilirler.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study to compare dental and skeletal effects of Hyrax- and Hybrid-RME in surgically assisted rapid maxillary expansion. 20 adult patients with similar transverse maxillary deficiency were divided into two groups randomly (10 patients each). In the first Hybrid-RME was inserted, in the second group Hyrax-RME were applied. Each patient had SARME operation by the same surgical team and the same procedure, Le Forte I osteotomy with pterygomaxillary disjunction. 7 mm of expansion was gained in 14 days for all patients. Cone-beam CT scans were taken preoperatively (T0), at the end of active expansion phase (T1) and after 6 months of retention (T2). Measurements were performed at the skeletal, dental and periodontal levels by Mimics 16.0. For both Hybrid- and Hyrax-RME the skeletal effect increased significantly from posterior to anterior (V shape). While the dental expansion was anteriorly significantly lower in the Hybrid-RME group (4.03mm vs. 6.29mm), the posterior dental expansion at the first molars was comparable for both groups. Statistically significant dental tipping, buccal bone resorption and apical root resorption in the premolar region was only found in the Hyrax-group. Both Hybrid- and Hyrax-devices are effective for SARME. Hybrid-RME may have significant benefits concerning less tipping and reduced bone resorption, especially in the premolar area. Although conventional Hyrax-RME may lead to comparable effects, Hybrid-RME might be particularly useful in treatment of older patients with reduced periodontal attachment to decrease unwanted side-effects. Further 3D-studies are necessary to analyse the effects of Hybrid-RME in SARME with larger groups.