HIV pozitif bireylerin dışkılarında cyclospora cayetanensis varlığının çeşitli yöntemlerle gösterilmesi
Investigation of the presence of cyclospora cayetanensis in fecal samples of HIV positive patients BY different methods
  1. Tez No: 384443
  2. Yazar: SEMİH ALTIPARMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ALİ ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Cyclospora cayetanensis koksidian bir parazit olup taksonomik olarak Apicomplexa şubesi içinde yer alır. C. cayetanensis hem bağışıklık sistemi normal hem de bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde hastalık tablolarına yol açmaktadır. İnsanlarda C. cayetanensis'e bağlı hastalık geliştiği ilk kez 1979 yılında Ashford tarafından üç olguyla bildirilmiştir. Ülkemizden ilk olgu ise 1998 yılında AIDS'li bir hastada bildirilmiştir. Çalışmamızın amacı ülkemizde HIV pozitif ve gerek semptomatik gerekse asemptomatik bireylerde C. cayetanensis varlığını konvansiyonel mikroskobik yöntemler ve moleküler yöntemler ile göstermektir. Çalışmamızda C. cayetanensis açısından ülkemizde en az incelenmiş olan HIV pozitif bireylerde C. cayetanensis'in araştırılması amaçlanmıştır. HIV pozitif gönüllü kişilerden toplam 91 dışkı örneği C. cayetanensis açısından Real-Time PCR ve Modifiye Ziehl-Neelsen boyama yöntemleriyle araştırılmıştır. Real-Time PCR ile incelenme sonucunda iki hastada, modifiye Ziehl-Neelsen boyama yapılan preparatlarda ise bir hastada pozitif olguya rastlanılmıştır. Ülkemiz cyclosporiasis için endemik bir ülke sayıldığından, klinik vakalarda özellikle bağışıklığı baskılanmış ve uzun sureli ishali bulunan hastalarda mutlaka akla gelmelidir. Sadece bağısıklığı baskılanmış değil aynı zamanda bağışıklığı sağlıklı kişilerde, çocuklarda, yurt dışı hikayesi bulunan hastalarda tekrarlayan veya uzun süreli ishali ve karın ağrısı şikayetlerinin mevcudiyetinde cyclosporiasis açısından laboratuvardan istek yapılması uygun olacaktır. Laboratuvarda PCR metodunun kullanılması C. cayetanensis tanısı için daha hızlı, etkili ve duyarlı olduğunun çalışmamızda ve literatürlerde görülmesi, mikroskobik yöntemlere göre tercih sebebi olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cyclospora cayetanensis is a coccidian protozoan parasite and placed in phylum Apicomplexa. C. cayentanensis leads to the clinical symptoms in both healthy and immunocompromised individuals. C. cayentanensis due to the infection in human, and that was first reported by Ashford in three patients in 1979. In Turkey, the first case has been reported in a patient with AIDS in 1998. The aim of this study was to demonstrate the existence of C. cayentanensis in both symptomatic and asymptomatic HIV-positive individuals in our country with conventional microscopic techniques and molecular methods. In our country, HIV-positive individuals were minimally examined in terms of C. cayentanensis, and one of the other aim of this study was to investigate the C. cayentanensis in HIV-positive individuals. A total of 91 stool samples of HIV-positive volunteers were investigated in terms of C. cayentanensis with Real-Time PCR and Modified Ziehl-Neelsen staining methods. Two patients were found as a positive in Real-Time PCR, and one patient was found positive in modified Ziehl-Neelsen staining. As cyclosporiasis is an endemic disease in our country, C. cayentanensis should be considered in clinical cases, especially in immunocompromised and have long-term diarrhea patients. In terms of cyclosporiasis, laboratory request would be appropriate in not only immunocompromised patients but also have a healthy immunity individuals, childrens, patients with a history of overseas trips to endemic areas, patients with a history of recurrent or long-term diarrhea and abdominal pain complaints. The use of PCR method for the laboratory diagnosis of C. cayentanensis seems fast, efficient and sensitive according to microscopic methods in our study and the other literatures.