HIV pozitif hastaların birinci basamak sağlık hizmetlerini kullanımı ve bunu etkileyen faktörler
The use of health servi̇ces in hiv positive patients and the factors affecting it
- Tez No: 614863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA GÜNVAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH'ler) 21. yüzyılın en yaygın ve önemli sağlık sorunlarından biridir. Akut ve kronik dönemde çeşitli hastalık tablolarına sebep olabilen bu hastalıklar mevcut basit korunma yöntemleri ile engellenebilir olmasına rağmen; tüm dünyada hala CYBH prevalansı oldukça yüksektir. HIV ile enfekte bireylerin uzun süredir yaşamakta olduğu stigma nedeniyle sağlık sisteminden yeterince yararlanıp yararlanamadığının saptanması ve bu konuda gelişmelerin sağlanması için adım atılması gerekmektedir. Bu çalışmada HIV bireylerinin sağlık kurum tercihlerini ve bunu etkileyen faktörlerin saptanması amaçlanmıştır. Kesitsel analitik tipteki bu çalışmanın evrenini, ulaşılabilen tüm HIV hastaları oluşturmaktadır. Demografik özellikler ve HIV konusuyla ilgili soruları içeren kişisel bilgi formu ve Birinci Basamak Değerlendirme Ölçeği (PCAS-BDÖ) online ve yazılı olarak Pozitif Yaşam derneği aracılığıyla ulaşılabilinen HIV + bireylere ulaştırılmış ve uygun örneklem yöntemi ile araştırma yapılmıştır. PCAS değerlendirme kurallarına uyularak skorları hesaplanmış ve kişisel bilgi formu cevapları ile karşılaştırılmıştır. Veriler, IBM SPSS Statistics V24.0 programıyla analiz edilmiştir. Çalışmaya toplam 142 HIV + birey katılmıştır. Katılımcıların % 79'u erkekti(n=113). Katılımcıların yaş ortalamaları 29,49'du. Katılımcılardan kadınlar ve çocuk sahibi olan katılımcılar daha yüksek oranda düzenli hekime sahiptiler.
Özet (Çeviri)
Sexually transmitted diseases (STDs) are one of the most common and important health problems of the 21st century. Although these diseases can cause various illnesses in acute and chronic period; std prevalance is still high all over the world and they can be prevented by simple prevention methods. It is necessary to determine whether HIV-infected individuals can benefit from the health system sufficiently because of the stigma that they have been living for a long time and steps should be taken to ensure improvements in this area. In this study, it was aimed to determine the health institution preferences of HIV individuals and the factors affecting this. The population of this cross-sectional analytical study consisted of all accessible HIV-positive individuals. The personal information form including demographic characteristics and questions about HIV and the Primary Care Assessment Survey (PCAS) were delivered to HIV + individuals available online and in writing through the Positive Living Association and the research was conducted with the appropriate sampling method. The scores were calculated according to the PCAS assessment rules and compared with the personal information form answers. Data were analyzed with IBM SPSS Statistics V24.0 program. A total of 142 HIV + individuals participated in the study. 79% of the participants were male (n = 113). The mean age of the participants was 29.49.