Er:Yag lazer kullanılarak hazırlanan 5.sınıf kavitelerin, farklı adeziv sistemler kullanılarak yapılan kompozit reçine restorasyonlarında mikrosızıntının incelenmesi
Evaluation of microleakage of class V cavities restored with different types of adhesive systems after er:yag laser preparation and rotary instrument
- Tez No: 384442
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BENDERLİ GÖKÇE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Koonservatif Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Günümüzde, lazerin diş hekimliğinde kullanımı giderek yaygınlaşmıştır. Bu çalışmanın amacı, farklı kavite preparasyon tekniklerinin ve dört farklı jenerasyon dentin bağlayıcı ajanın, tamamen mine veya sement dokusu ile çevrili 5. Sınıf kavitelerde, mikrosızıntıya olan etkilerinin, in vitro olarak değerlendirilmesidir. Çalışmamızda 112 adet, yeni çekilmiş gömük üçüncü büyük azı dişi kullanılmıştır. Örnekler“n”sayısı 7 (n=7)olacak şekilde, 16 gruba ayrılmıştır. 1.grup:Er:YAG+4.jenerasyon dentin bağlayıcı ajan(All Bond3)(mine) 2.grup:Dönen enstr.+ 4.jenerasyon dentin bağlayıcı ajan(All Bond3)(mine) 3.grup:Er:YAG+4.jenerasyon dentin bağlayıcı ajan(All Bond3)(sement) 4.grup:Dönen enstr.+4.jenerasyon dentin bağlayıcı ajan(All Bond 3)(sement) 5.grup:Er:YAG+5.jenerasyon dentin bağlayıcı ajan (SingleBond)(mine) 6.grup:Dönen enstr.+5.jenerasyon dentin bağlayıcı ajan (SingleBond)(mine) 7.grup:Er:YAG+5.jenerasyon dentin bağlayıcı ajan (SingleBond) (sement) 8.grup:Dönen enstr.+5.jenerasyon dentin bağlayıcı ajan (SingleBond)(sement) 9.grup:Er:YAG+6.jenerasyon dentin bağlayıcı ajan (Clearfil SE)(mine) 10.grup:Dönen enstr.+4.jenerasyon dentin bağlayıcı ajan (Clearfil SE)(mine) 11.grup:Er:YAG+6.jenerasyon dentin bağlayıcı ajan (Clearfil SE)(sement) 12.grup:Dönen enstr.+ 6.jenerasyon dentin bağlayıcı ajan (Clearfil SE)(sement) 13.grup:Er:YAG + 7.jenerasyon dentin bağlayıcı ajan (Clearfil S3Bond) (mine) 14.grup:Dönen enstr.+ 7.jenerasyon dentin bağlayıcı ajan (Clearfil S3Bond) (mine) 15.grup:Er:YAG + 7.jenerasyon dentin bağlayıcı ajan (Clearfil S3Bond) (sement) 16.grup:Dönen enstr+7.jenerasyon dentin bağlayıcı ajan (Clearfil S3Bond) (sement). Örnekler, termal siklus(5°-55°C) uygulamasının ve metilen mavisiyle boyama işleminin ardından, stereomikroskop altında incelemek amacıyla, bukko-lingual yönde kesilmiştir. Boya penetrasyon düzeyi, stereomikroskop altında, 30 büyütmede incelenmiştir. Mikrosızıntı miktarlarının istatistiksel değerlendirmeleri, NCSS 2007&PASS 2008 Statistical Software programı ile yapılmıştır. Çalışma verileri karşılaştırılırken Kruskal Wallis testi, farklılığa sebep olan grubun tespitinde, Mann Whitney U testi kullanılırken, anlamlılık p0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this in vitro study is to evaluate the effect of different cavity preparations and four different types of dentin bonding agents on microleakage in Class V cavities, that are completely surrounded by enamel or cementum. In our study, we used 112 freshly extracted intact human third molars. The samples are divided randomly into 16 groups: Group1:Er:YAG+4thgen. dentin bonding agent(All Bond3)(enamel) Group2:Turbine+4thgen. dentin bonding agent(All Bond3)(enamel) Group3:Er:YAG+4thgen. dentin bonding agent(All Bond 3)(cementum) Group4:Turbine+4thgen. dentin bonding agent(All Bond 3)(cementum) Group5:Er:YAG+5thgen. dentin bonding agent(Single Bond)(enamel) Group6:Turbine+5th gen. dentin bonding agent(Single Bond)(enamel) Group7:Er:YAG+5th generation dentin bonding agent(Single Bond)(cementum) Group8:Turbine+5th gen. dentin bonding agent(Single Bond)(cementum) Group9:Er:YAG+6th gen. dentin bonding agent(Clearfil SE)(enamel) Group10:Turbine+6th gen. dentin bonding agent(Clearfil SE)(enamel) Group11:Er:YAG+6thgen. dentin bonding agent(Clearfil SE)(cementum) Group12:Turbine+6thgen. dentin bonding agent(Clearfil SE)(cementum) Group13:Er:YAG+7th gen. dentin bonding agent(Clearfil S3 Bond)(enamel) Group14:Turbine+7thgen. dentin bonding agent(Clearfil S3 Bond)(enamel) Group15:Er:YAG+7thgen dentin bonding agent(Clearfil S3 Bond)(cementum) Group16:Turbine+7th gen dentin bonding agent(Clearfil S3 Bond)(cementum) Following the thermocycling and staining with methylene blue procedures, the samples were sectioned buccolingually, so that they can be examined under streomicroscope. Microleakage was assessed according to the depth of dye penetration along the restoration. NCSS 2007& PASS 2008 Statistical Software was used for comparing the data and Mann-Whitney U Test for the determination of the group, that is responsible for the difference. The results showed that microleakage at cavities surrounded by cementum leaked more than surrounded by enamel(p0,05).