Biyoaktif cam ve hidroksiapatit ile modifiye edilmiş kompomer restoratif materyallerin mekanik ve demineralizasyona direnç özelliklerinin incelenmesi
To investigate the mechanical and demineralization resistance properties of compomer restorative materials modified with bioactive glass and hydroxyapatite particles
  1. Tez No: 384462
  2. Yazar: FEYZA NUR GÖRKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF SEPET, PROF. DR. İSMAİL AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışmada kompomer restoratif materyallere (KRM) eklenen biyoaktif cam (BAC) ve hidroksiapatitin (HA), materyalin mekanik özelliklerini ve minenin demineralizasyona direncine etkisinin incelenmesi amaç olarak belirlenmiştir. KRM'nin içerisine ağırlıkça %1, %2, %3 ve %4 oranlarında HA ve BAC tozları eklenerek oluşturulan 9 deneysel grubun basma dayanımı, eğilme dayanımı ve kırılma tokluğu testleri gerçekleştirilmiştir. Demineralizasyona direncin incelenmesinde Sınıf V kavitelere materyaller uygulanarak, yapay çürük lezyonları oluşturulmuştur. Mine demineralizasyon oranının değerlendirilmesinde Vickers mikrosertlik yöntemi kullanılmıştır. Kırılma tokluğu testi örnekleri SEM ile incelenmiştir. Veriler Oneway Anova, Tukey HDS, paired sample t testleriyle istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the mechanical properties and demineralization resistance of enamel by adding hydroxyapatite (HA) and bioactive glass (BAC) in the compomer restorative materials.1%, 2%, 3% and 4% w/w HA and BAC particles were added mechanically to the compomers.The specimens prepared for compressive strength, flexural strength and fracture toughness tests were assigned to 9 experimental groups. To examine the resistance to demineralization Class V cavities were prepared on extracted teeth and restorated and artificial caries lesions were created. Changes in microhardness were used to evaluate the enamel demineralization rate; the final value was expressed as Vickers degrees. SEM was utilized to study surfaces of the specimens in the fracture toughness test. The statistical analyses were performed by Oneway Anova, Tukey HDS, paired sample t tests.