Fiziksel engelli ergenlerde akran ilişkilerinin yaşam doyumu üzerine etkisi
The effect of peer relationship on life satisfaction in physically disabled adolescents
- Tez No: 384461
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM BUZLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırma, fiziksel engelli ergenler ile benzer bireysel özelliklere sahip sağlıklı ergenlerin akran ilişkileri ve bunun yaşam doyumları üzerine etkisini belirlemek amacıyla karşılaştırmalı, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini, araştırmaya alınma kriterlerine uyan 337 ergen (araştırma grubu n:152 ve karşılaştırma grubu n:185) oluşturdu. Araştırma verileri; fiziksel engelli ergenler ve sağlıklı ergenler için oluşturulan Kişisel Bilgi Formu, Akran İlişkileri Ölçeği ve Çok Boyutlu Öğrenci Yaşam Doyumu Ölçeği ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistiksel yöntemler (ortalama, standart sapma, medyan, frekans, oran, minimum, maksimum) Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis test, Spearman's Korelasyon analizi ve Lineer Regresyon analizi kullanıldı. Araştırmaya katılan ergenlerin bireysel ve ailesel özellikleri ve engelliliğe ilişkin görüşleri dikkate alındığında araştırma ve karşılaştırma gruplarının benzer olduğu görülmektedir. Araştırma ve karşılaştırma gruplarının, akran ilişkileri ölçeği toplam puanı ve çok boyutlu öğrenci yaşam doyumu ölçeği toplam puanı arasında anlamlı fark olduğu, araştırma grubunun akran ilişkileri ölçeği toplam puanının, karşılaştırma grubuna göre anlamlı düzeyde düşük (p=0,001) ve yaşam doyumu ölçeği toplam puanının, karşılaştırma grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek (p=0,023) olduğu saptandı. Ölçeklerin alt boyutlarının karşılaştırılmasında da akran ilişkileri ölçeğinin“güven ve özdeşim”,“kendini açma”ve“sadakat”alt boyut puanları fiziksel engelli ergenlerde daha düşük, yaşam doyumu ölçeğinin“okul”alt boyut puanı daha yüksek bulundu. Sonuç olarak, fiziksel engelli ergenlerin, engeli olmayan ergenlere göre akran ilişkilerinin daha düşük, yaşam doyumlarının daha yüksek olduğu bulundu. Regresyon analizi sonucunda, akran ilişkilerinde arkadaş alt boyutunun, yaşam doyumunda bağlılık alt boyutunun pozitif yönlü katkı yaptığı görüldü.
Özet (Çeviri)
This comparison, descriptive and correlational study on relationship was conducted to identify the effect of peer friendship with healthy adolescents on life satisfaction in physically disabled adolescents. The study sample contained 337 subjects who met the study criteria (study group n:152 and comparison group n:185). The study data were collected with Personal Information Form, Peer Relationship Scale and Multidimensional Student Life Satisfaction Scale for physically disabled adolescents and healthy adolescents. Definitive statistical methods (mean, standard deviation, median, frequency, ratio, minimum, maximum) Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test, Spearman's Correlation analysis and Linear Regression analysis were used to evaluate data. The study showed that the adolescents in the study and comparison groups have similar opinions about adolescence, have similar individual and familial features, and have similar disease conditions. A significant difference was found in the total scores of Peer Relationship Scale and Multidimensional Student Life Satisfaction Scale between the study and comparison groups. The total score of Peer Relationship Scale the study group was significantly lower as compared to the comparison group (p=0,001) and the total score of Life Satisfaction Scale was significantly higher as compared to the comparison group (p=0,023). When the subscales were compared, the scores of“trust and identification”,“self-disclosure”and“loyalty”subgroups in the Peer Relationship Scale were lower, and the scores of“school”subgroups in the Life Satisfaction Scale was higher in the physically disabled adolescents. In conclusion, when compared with healthy adolescents, physically disabled adolescents have lower Peer Relationship scores, higher Life Satisfaction scores. According to regression analyses,“friendship”subscale of Peer Relationship, and“adherence”subscale of Life Satisfaction Scale have positive effects.