Hepsidin ve demir metabolizmasının yağlı karaciğeri olan-olmayan obez çocuklar ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması
Comparison of hepcidin and iron metabolism between obesity with fatty liver-obesity without fatty liver and healthy control
- Tez No: 384469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Obeziteye ikincil alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı gelişen hastalarla, yağlı karaciğeri olmayan obez hastaların ve sağlıklı kontrol gruplarının hepsidin seviyeleri ölçümü, hematolojik parametreler ve demir metabolizmasının karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve yöntem: Çalışmaya, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvuran 7-18 yaş arası 110 çocuk (yağlı karaciğer hastalığı olmayan 50 obez hasta, yağlı karaciğer hastalığı olan 30 obez hasta ve 30 sağlıklı çocuk) dahil edildi. Obezite kriteri olarak vücut kitle indeksi persentilinin %95?den büyük olması kabul edildi. Son altı ay içerisinde demir preparatı kullanan, aktif enfeksiyonu olan, inflamasyonun eşlik ettiği bir durumu bulunan, demir eksikliği için belirgin bir riski bulunan, eritrosit hücre fonksiyon bozukluğu bulunan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Çalışma Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurul tarafından onaylandı. Oniki saatlik açlıktan sonra tüm hastalardan tam kan sayımı, ferritin, demir, demir bağlama kapasitesi,lipit profili, karaciğer fonksiyon testleri ve serum hepsidin değerleri yanında tüm hastalardan açlık kan şekeri ve insülin değerleri ölçümleri yapıldı. İnsülin direnci belirlemek için HOMA indeksi hesaplandı. Ultrasonografik olarak alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı varlığı ve artmış ekojenite derecesi, sağ diyafragma yarısı ve intrahepatik damarların görünümüne göre sınıflaması yapıldı. Bulgular: Çalışmaya 80 obez hasta, 30 sağlıklı kontrol grubu toplam 110 hasta alındı. Obezite grubunda 30 hastada alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı mevcuttu. Obez hastalar ile sağlıklı kontrol grubu arasında yaş ve cinsiyet dağılımı arasında anlamlı fark yoktu (sırasıyla p=0.345, p=0.876). Boy ortalamaları her iki grupta benzerdi (p=0.589).
Özet (Çeviri)
Objectives: Measurement of levels of hepcidin, hematological parameters and iron metabolism were analyzed between the obese patients with fatty liver and the ones without fatty liver and healthy control group. Patients and methods: A total of 110 children (50 obese patients without fatty liver , 30 obese patients with fatty liver , 30 healthy children) with age interval 7-18 years, at the department of pediatric polyclinic of Abant İzzet Baysal University were included in the study. Children with body mass index higher than 95% by considering age and gender were defined as obese. Children received. Iron treatment in the last six months, active infection, a condition associated with inflammation, the ones with significant risk for iron deficiency, and the children with the red blood cell dysfunctions were not included in the study . The study was approved by the Ethics Committee of Abant İzzet Baysal University. After overnight fast for 12 hours complete blood count, ferritin, iron, iron binding capasity, lipid profile, liver function tests, serum hepcidin levels with fasting blood glucose and insulin levels were examined from all patients. HOMA-index was calculated to predict levels insulin sensitivity. Liver examinations were performed by an experienced sonographer and findings were determined by the US scoring system according to the degree of increased echogenicity, the right half of the diaphragm and intrahepatic vessels view. Results: Thirty healthy control and 80 obese children completed the study. Thirty children in the obese group were with fatty liver. The average age and sex distrubition of 80 obese children and control grup were similar (p=0.345 and p=0.876 respectively). The average of size were similar in two groups (p=0.589).