Kemik içi periodontal defektlerin tedavisinde ksenogreft ve trombositten zengin fibrin+ksenogreftin etkinliğinin klinik ve radyografik olarak incelenmesi
Effects of platelet-rich fibrin and bovine porous bone mineral vs. bovine porous bone mineral in the treatment of intrabony defects
- Tez No: 384468
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ERHAN FIRATLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Kemik içi defektlerde sığır kaynaklı kemik grefti, kullanımı kabul görmüş rejeneratif bir tedavi yöntemidir. Trombositten zengin fibrin, trombositlerin ve sitokinlerin fibrin ağı içerisinde yoğunlaştırılması ile elde edilir. Çalışmamızın amacı periodontal kemik defektlerinin tedavisinde ksenogreftlerle kombine kullanılan trombositten zengin fibrinin kemik rejenerasyonu üzerine klinik ve radyografik etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışmamıza toplam 30 defekt dahil edilmiştir. Test grubuna trombositten zengin fibrin+ksenogreft, kontrol grubuna yalnız ksenogreft uygulanmıştır. Her iki grupta da defektler membran formunda trombositten zengin fibrin ile örtülmüştür. Plak indeksi, gingival indeks, rölatif dişeti kenar konumu, sondalanabilir cep derinliği, klinik ataşman seviyesi ve transgingival ölçüm 6 aylık takip süresince yapılan klinik ölçümlerdir. Ayrıca operasyon sırasında kemik içi komponent ölçümü yapılarak defekt derinliği kontrol edilmiştir. Radyografiler başlangıç ve 6. ayda olmak üzere toplam iki kez alınmıştır. Alınan üç boyutlu görüntüler üzerinde bilgisayar ortamında Hounsfield değeri ve hacimsel değişimler hesaplanmıştır. Çalışmamızın test ve kontrol gruplarında 6 aylık takiplerde klinik parametrelerde kazanç sağlanırken, gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmamıştır. Her iki grupta da transgingival ölçüm değerlerinde başlangıca göre istatistiksel anlamlı düşüş sağlanırken, Hounsfield değerlerindeki artış istatistiksel olarak anlamsızdır ve radyografide hacim düzeylerinde operasyon öncesine göre operasyon sonrasında görülen artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Histolojik verilere yer vermediğimiz çalışmamızda bu bilgiler ışığında her iki grupta da benzer rejeneratif kazanç olduğunu düşünmekteyiz. Trombositten zengin fibrin, kolay elde edilebilirliği, otojen oluşu, maliyetinin az olması gibi avantajları sayesinde kemik greftleri ile kullanılabilir sonucuna varılmıştır. Trombositten zengin fibrinin tek başına rejenerasyon amacıyla kullanılabileceğinden bahsedebilmek için histolojik çalışmalara, daha geniş popülasyonlara ve daha uzun takip süresine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In periodontal bone defects, bovine porous bone graft is a material that has been extensively studied. Platelet rich fibrin is characterized as being leukocyte and platelet rich and fibrin dense. The aim of the study is to show the effectiveness of the combination of bovine porous bone graft and platelet rich fibrin in human intrabony defects by clinical and radiological parameters. 30 intrabony defects were treated with platelet rich fibrin graft+bovine porous bone graft or with bovine porous bone graft alone. As a membrane, compressed platelet rich fibrin was adapted over the grafted defects in both groups. Plaque index, gingival index, relative gingival margin level, probing depth, clinical attachment level and transgingival depth were recorded in different times in 6 months. Intrabony defect depth was recorded during operation. Radiological measurements were recorded at baseline and 6 months postoperatively and Hounsfield Unit and volumetric defect fill were calculated. Clinical results were not different between the two groups at 6 months. Transgingival depth and volumetric changes were statistically significant but Hounsfield Units changes were not statistically significant for both groups. As the clinical and radiological results, two groups show similar regenerative effects in intrabony defects. The clinical experience confirms that platelet rich fibrin can be considered as a healing biomaterial with bovine bone grafts in intrabony defects. As a conclusion, platelet rich fibrin is an autologous, inexpensive and simply processing generation of platelet concentrates. However, long-term results and histological measurements will be required to know clinical and radiological effects over bone regeneration.