Fibromiyalji sendromu tedavisinde lokal anestetik enjeksiyonu ve lazer terapi yöntemlerinin etkinliğinin karşılaştırılması
- Tez No: 384470
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRZAT ÇOĞALGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Etyolojisi tam olarak bilinmeyen ve patofizyolojik süreçleri net olarak aydınlatılamamış olan fibromiyalji sendromu ilk kez Fransa ve İngiltere'de on dokuzuncu yüzyılda tanımlanan bir hastalıktır. Tarih boyunca insanların yaşam kalitelerini ve sağlık durumlarını olumsuz etkileyen kronik ağrı bozuklukları içinde önemli bir yere sahip olan bu hastalığın toplumdaki prevalansı yaklaşık %3 ila 5 arasında değişmekle birlikte, neden olduğu işgücü kayıpları ve sağlık harcamaları göz önüne alındığında önemi daha da artmaktadır.Bugüne kadar fibromiyalji sendromu bulunan hastaların tedavileri için farklı yöntemler denenmiştir. Ancak, değişik terapödik girişimlerin etkinlikleri gösterilmiş olsa da, fibromiyalji sendromlu hastaların tedavilerinde hangi yaklaşımın daha etkin olduğuna yönelik net bir bulgu elde edilememiştir.Bizim çalışmamızın amacı fibromiyalji sendromunun tedavisinde yaygın olarak kullanılan lokal anestetik enjeksiyonu ile lazer terapisi seçeneklerinin etkinliklerini karşılaştırmaktır. Bu amaçla çalışmamıza Abant İzzet Baysal Üniveristesi, İzzet Baysal Tıp Fakültesi Hastanesi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı polikliniğine başvuran ve fibromiyalji sendromu tanısı konulan (omuz kuşağındaki ağrısı belirgin olan) 20-60 yaşları arasında 40 kadın hasta dahil edilmiş, bu hastalarda lokal anestezik madde enjeksiyonu ve düşük doz lazer tedavisi yöntemlerinin tedavi etkinlikleri karşılaştırılmıştır.Çalışma sonuçlarımıza göre her iki tedavi yöntemi de fibromiyalji sendromu bulunan hastaların yönetiminde etkin seçenekler olarak belirlenmiş, ancak iki tedavi yönteminin etkinlikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fibromyalgia syndrome is a disorder with unclarified etiology and pathophysiological proccesses, and first described in France and England in nineteenth century. Overall prevalance of this disease in general population is about 3-5%. But, this disorder has particular importance for causing substantial loss of workforce and healthcare costs.Different approaches for the treatment of patients with this syndrome has been tested until this time. Many treatment options were shown to be efficient, but any of the studies was able to clarify the superiorities of the treatment choices over the other ones.Our aim in this study was comparing the efficiencies of local anesthetic injections and laser therapy treatments. We recruited 40 female patients between 20 and 60 years of age, whom all had a diganosis of fibromyalgia syndrome in the Physical Medicine and Rehabilitation Department of İzzet Baysal School of Medicine. Clinical parameters of these patients were obtained before and after the treatments of local anesthetic injections and laser therapies. Then we compared the efficiencies of these treatment modalities.According to our results, both of the treatment methods were efficient in the management of patients with fibromyalgia syndrome. But, we couldn?t find any statistically significant differences in the efficiencies of these methods.