Sosyal fobi ve panik bozukluğu hastalarının ve sağlıklı kontrollerin kardiyolojik değişkenler açısından karşılaştırılması
The comparison of cardiological changes among social phobia and panic disorder patients with healty controls
  1. Tez No: 384473
  2. Yazar: MESUT MEHMET ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH ÖZLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
Sosyal Fobi ve Panik Bozuklugu Hastalarının ve Saglıklı Kontrollerin Kardiyolojik Degiskenler Açısından Karsılastırılması Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi, Bolu, Türkiye, 2013. Anksiyete bozuklukları ile ani kardiyak ölüm arasında iliski uzun zamandır bilinen ve üzerinde arastırma yapılan bir konudur. Anksiyete bozukluklarında kalp hızı degiskenligi azalmıstır ve ani kardiyak ölüm bu durumla iliskilendirilmistir. Panik bozuklugu ve sosyal fobi toplumda yaygın görülen anksiyete bozukluklarıdır. Panik bozuklugunun genel nüfusta yasam boyu yaygınlık oranı %1-2 olarak bildirilmistir. Kadınlarda erkeklere oranla 2 kat daha fazla görülmektedir. Bozuklugun baslangıç yası 15-25 ve 45-54 yaslarında iki doruklu dagılım gösterir ve daha sonra yas ilerledikçe sıklıgı sabit bir sekilde azalmaya baslar. Çalısmaya 33 panik bozuklugu 25 sosyal fobi tanısı konulan ve 35 kontrol grubu olmak üzere 93 kisi alındı.
Özet (Çeviri)
Thecomparison of cardiological changes among Social Phobia and Panic Disorder patients with healthy controls. Abant İzzet Baysal University. Speciality Thesisfor Cardiology, Bolu, Turkey, 2014. The relationship between anxiety disorders and sudden cardiac death has been known for a long time and on this issue many studies have been made.Inanxiety disorders heart rate variability is reduced and this condition has been associated with sudden cardiac death. Panic disorder and social phobia are the anxiety disorders which seen common in the community. Life time prevalence of panic disorder have been reported as 1-2% in the general population. It has been seen two times higher in women than men. The age of onset of the disorders hows two-peaked distribution at theage of 15-25 and 45-54 and the frequency starts to decrease steadily with age. 93 people were included to the study who were diagnosed with panic disorder (33), social phobia (25) and healthy control group (35).