Trombositten zengin plazmanın hızlı ve yavaş doku genişletme üzerine etkilerinin incelenmesi
Effects of platelet rich plasma on fast and slow investigation of tissue expansion
- Tez No: 384472
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FURKAN EROL KARABEKMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Doku genişletme, primer olarak kapatılamayan doku defektlerinin, komşu dokunun balon yardımı ile genişletilerek renk ve doku uyumu bakımından benzer dokular ile onarılmasını sağlayan bir tekniktir. Doku genişletme yönteminin rekonstrüksiyon basamağındaki önemli avantajlarının yanında tedavi için uzun zaman gerektirmesi, güvenli şişirilebilmesi için sık doktor kontrolü hastanın konforunu bozmakta ve enfeksiyon gibi komplikasyonlara zemin hazırlamaktadır. Zaman kaybını azaltmak için yapılmak istenen hızlı doku genişletme işlemi sonucunda ise dolaşımın bozularak nekrozun oluşma sıklığı artmaktadır. Hızlı ve yavaş doku genişletme işlemlerinin her ikisinde de komplikasyonların azaltılması için yeni yöntemler geliştirilmeye çalışılmaktadır. Plateletten zengin plazma içeriğindeki çok sayıda büyüme faktörü nedeni ile tıbbın her alanında olduğu gibi plastik cerrahide de giderek artan sıklıkta kullanılmaktadır. Bu çalışmada amacımız PRP'nin anjiogenez ve doku remodelingi üzerindeki olumlu etkilerinden faydalanarak hızlı ve yavaş doku genişletme işlemleri üzerlerindeki etkilerini gözlemlemektir. Bu amaçla 42 adet 350-450 gr. Ağırlığındaki dişi sıçan rastgele 6 gruba ayrıldı. Donör olarak seçilen 7 adet başka sıçandan PRP hazırlanması amacı ile tüm vücut kanları alındı. Alınan kanın santrifüj edilmesi ile hazırlanan PRP, doku genişletme yapılması planlanan bölgeye, gruplarına göre farklı zamanlarda enjekte edildi ve doku genişleticiler hızlı ve yavaş şişirilme yöntemleri ile şişirildiler (Grup 1A: Hızlı doku genişletme uygulanan kontrol grubu, Grup 1B: Yavaş doku genişletme uygulanan kontrol grubu, Grup 2A: PRP uygulandıktan 1 hafta sonra hızlı doku genişletme yapılan grup, Grup 2B: PRP uygulandıktan 1 hafta sonra yavaş doku genişletme yapılan grup, Grup 3A: PRP uygulaması ile aynı gün hızlı doku genişletme yapılan grup, Grup 3B: PRP uygulaması ile aynı gün yavaş doku genişletme yapılan grup). Değerlendirme amacı ile genişletme eylemi bittikten 7 gün sonra genişletilen dokunun tepe noktasından örnekler alınarak, histolojik değerlendirme için Histoloji ve Embriyoloji laboratuarına, ELISA değerlendirmesi için Tıbbi Farmakoloji laboratuarına teslim edildi. Grup 1A'daki 3 denekte, Grup 1B'deki 2 denekte, Grup 2A ve Grup 2B'deki 1'er denekte genişletme eylemi uygulanan bölgenin tepe noktasında % 50'den fazla nekrotik alan oluştuğu gözlendi. PRP uygulanan gruplarda nötrofil invazyonunda azalma tespit edildi. PRP'nin doku genişletme eyleminden 1 hafta önce verildiği gruplarda yeni oluşan damar sayısında, hızlı doku genişletme uygulanan ve PRP verilen bütün gruplarda ise eksprese edilen bFGF ve VEGF düzeylerinde anlamlı artışlar tespit edildi. Ayrıca PRP verilerek yavaş doku genişletme işlemi uygulanan gruplarda ve hızlı doku genişletme işlemi ile aynı gün PRP verilen gruplarda kapsül kalınlığında anlamlı derecede azalma olduğu gözlemlendi. PRP kolay elde edilen, yan etki profili düşük otolog bir üründür. Etkisini içerdiği büyüme faktörleri ve proaktif hücreler yolu ile gösterir. Çalışmamızda, bu ürünün doku genişletme işlemi esnasında oluşabilecek majör komplikasyonlardan biri olan nekrozu azalttığını, genişletme eyleminin başarı ile sonuçlanabilmesini sağlayacak yeni damar oluşumunu artırdığını ve kapsül kalınlığını azalttığını gösterdik. Yapılacak daha ileri araştırmalar ile kolay elde edilen bu iki otolog ürünün doku genişletme işleminde daha güvenle kullanılabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Tissue expansion , tissue defects that can not be closed primarily , with the help of neighbors Tap the balloon expanded in terms of color and texture match with tissue repair is a technique that is similar . Tissue expansion of the major advantages of the method of reconstruction next step requires a long time for treatment , frequent doctor's supervision in order to secure inflated to disrupt the patient's comfort and is preparing the ground to complications such as infection . Time to be made to reduce the loss as a result of rapid tissue expansion procedures may deteriorate if the circulation is increasing the frequency of occurrence of necrosis . In both fast and slow tissue expansion procedures for the reduction of complications is trying to develop new methods . Platelet- rich plasma content because of the numerous growth factors , as in every field of medicine in plastic surgery has been used with increasing frequency . The aim of this study PRP positive effects on angiogenesis and tissue remodeling advantage of fast and slow tissue expansion process is to observe the effects on them . For this purpose, 42 g of 350-450 . Weight in the female rats were randomly divided into 6 groups . 7 selected as a donor for the preparation of PRP from another rat blood was taken with the entire body . Preferably blood is centrifuged prepared with PRP , tissue expansion scheduled region , according to groups at different times was injected and the expanders fast and slow inflated methods raw they ( Group 1 : Fast tissue expansion treated control group, Group 1B: Slow tissue expansion treated control group Group 2A: PRP 1 week after rapid tissue expansion done , Group 2B: PRP 1 week after slow tissue expansion the group , and Group 3 : PRP application on the same day rapid tissue expansion done , Group 3B: PRP application with the same days with slow tissue expansion group ) . Evaluation with the aim of expanding the action bits 7 days after taking samples from the peak of tissue expansion , Histology and Embryology laboratory for histological evaluation , ELISA was delivered to the laboratory for evaluation of Medical Pharmacology . In 3 subjects in Group 1A , Group 1B in the second subject , Group 2A and Group 2B of the first expansion action in the subject application region formed at the peak was observed that more than 50% necrotic areas . PRP was a reduction in the invasion of neutrophils in the group . PRP was given 1 week before a tissue expander action groups in the number of newly formed vessels , rapid tissue expansion is applied , and in all the groups given PRP expressed significant increase in bFGF and VEGF were detected . Also given PRP slow tissue expansion process and rapid tissue expansion process in the groups treated with the same day capsule in the PRP group given that a significant reduction in thickness was observed. PRP obtained easily , with low side effect profile product is autologous . Which include the effect of growth factors and pro-active cells shows through . In our study, the expansion of this product during the process of tissue necrosis, which reduces one of the major complications that can occur , that enables the expansion will result in the achievement of action increases the formation of new blood vessels and showed that it reduces the thickness of the capsule . Easy to obtain further research to be done with these two autologous tissue expansion process of the product can be safely used in the more we think.