Acil servise gelen kritik hasta yakınlarının gereksinimleri ve karşılanma durumları
Needs of the relatives of critically ill patients coming to emergency department and state of meeting these needs
  1. Tez No: 384483
  2. Yazar: TÜLAY YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP KARAMAN ÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Acil servise gelen kritik hasta yakınlarının gereksinimleri, etkileyen faktörler ve bu gereksinimlerin karşılanma durumlarını incelemekti. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı türde olan araştırma Eylül 2013- Ocak 2015 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırmanın evrenini, Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Acil Servisine 17 Eylül-15 Aralık 2013 tarihleri arasında başvuran tüm kritik hasta yakınları, örneklemini ise bu tarihler arasında acil kliniğine başvuran, araştırmaya alınma kriterlerine uyan 202 kritik hasta yakını oluşturdu. Verilerin toplanmasında anket formu, acil serviste kritik hasta yakınlarının gereksinimlerini saptama ölçeği ve acil serviste kritik hasta yakınlarının gereksinimlerinin karşılanma durumu formu kullanıldı. Veriler yüzdelik dağılım, ortalama, varyans analizi, post-hoc testi, Mann-Whitney U ve Kruskal- Wallis testi ile değerlendirildi. Araştırmanın yapılabilmesi için etik onay, resmi izin ve hasta yakınlarından sözlü izin alındı. Bulgular: Hasta yakınlarının gereksinimleri, önemlilik durumu sırasıyla aile üyeleri ile iletişim (3.88±0.28), desteklenme (3.40±0.42), acil servisteki bakıma katılma (3.27±0.34) ve konfor (3.20±0.51) olarak saptandı. Hasta yakınlarının ASKHYGS ölçeğinden aldığı toplam puan ortalamasının 3.52 (SS= 0.31) olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Needs of the Relatives of Critically Ill Patients Coming to Emergency Department and State of Meeting These Needs Aim: To examine needs of the relatives of critically ill patients coming to the emergency department, the affecting factors, and the state of meeting these needs. Material and Method: This descriptive study was conducted between September 2013 and January 2015. The population of the study consisted of all relatives of critically ill patients applying to the emergency department of Atatürk University Research Hospital between 17 September 2013 and 15 December 2013. And the sample group consisted of 202 relatives of critically ill patients applying to the emergency department between these dates and meeting the inclusion criteria of the study. The data were collected by using the questionnaire form, Needs of the Critically Ill Patients' Family Members in Emergency Department Scale, and the form of the state of meeting the needs of the relatives of critically ill patients at the emergency department. Percentage distribution, mean, analysis of variance, post-hoc test, Mann-Whitney U and Kruskal- Wallis test were used to assess the data. In order to conduct the study, an ethical approval, official permission, and informed consents of the patient relatives were received. Results: According to the order of importance, the needs of patient relatives were determined as communication (3.88±0.28), being supported (3.40±0.42), participating in the care at the emergency department (3.27±0.34) and comfort (3.20±0.51), respectively. The mean total score obtained by patient relatives from the NCIPHMEDS was found as 3.52 (SD= 0.31).