Akut travma hastalarının aile bireylerinin akut dönemde ihtiyaçlarının belirlenmesi
Determining the needs of the family members of acute trauma patients in the acute period
  1. Tez No: 756985
  2. Yazar: KÜBRA CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışma acil servise gelen travma yaralanması hastalarına refakat eden aile üyelerinin akut dönemdeki gereksinimleri ve karşılanma durumlarının belirlenmesi amacıyla yapıldı. Yöntem: Araştırmaya başlamadan önce etik ve yasal izinler alındı (Etik kurul onay No: E-22481095-020-1526). Şubat 2022- Nisan 2022 tarihleri arasında İstanbul ilinde bulunan bir devlet hastanesinin acil servisine başvuran akut travmalı hastaların aile üyeleri ile yapılan tanımlayıcı türde bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini N=248 aile üyesi oluşturdu. Veri toplama gereçleri olarak tanıtıcı bilgiler formu, acil servisteki kritik hasta yakınlarının gereksinimlerini saptama ölçeği ve bu ölçeğe yönelik olarak hazırlanan gereksinimlerin karşılanma durumu formu kullanıldı. Veri toplama formu aile üyesine verilerek formun üzerindeki soruları yanıtlamaları istendi. Aile üyeleri veri toplama formundaki soruları yanıtladıktan sonra formu araştırmacıya teslim etti. Veriler SPPS 22.0 istatistik programı aracılığı ile değerlendirildi. İstatistiksel anlamlılık için p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the needs and satisfaction of family members accompanying trauma injury patients in the emergency department in the acute period. Method: Ethical and legal permissions were obtained before starting the research (Ethics committee approval No: E-22481095-020-1526). This is a descriptive study conducted with family members of acutely traumatized patients who applied to the emergency department of a state hospital in Istanbul between February 2022 and April 2022. The sample of the study consisted of N=248 family members. Although introductory information form was used for data collection, the scale for determining the needs of critically ill relatives in the emergency department and the fulfillment of needs form prepared for this scale were used. The data collection form was given to the family member and they were asked to answer the questions on the form. After the family members answered the questions in the data collection form, they handed the form to the researcher. The data were evaluated using the SPPS 22.0 statistical program. p0.05).