İzole tavşan miyometriyumunda endokannabinoidlerin etkilerinin araştırılması
Effects of endocannabinoids on the isolated rabbit myometrium
  1. Tez No: 384489
  2. Yazar: ÖMER LÜTFİ TAPISIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kannabinoidlerin, uterus düz kas“miyometriyum”kontraktilitesi üzerine etkileri gösterilmiştir. Ancak endokannabinoid sistemin miyometriyal fonksiyon üzerindeki etkisi veya rolü tartışmalıdır. Sunulan çalışmada izole tavşan miyometriyumunda miyometriyal kontraktilite üzerine endokannabinodlerin etkilerinin değerlendirilmesi ve bu etkilerin hangi kannabinoid reseptörleri üzerinden olduğunun araştırılması amaçlanmıştır. Deneylerde 2,5-3 kg ağırlığında 20 adet dişi albino tavşandan elde edilen miyometriyum şeritleri, modifiye Krebs solüsyonu içeren organ banyosuna izometrik kasılmaları kayıt etmek için izometrik kuvvet transdüserine bağlı olacak şekilde yerleştirilmiştir. EAU aracılı kasılma yanıtları üzerinde guanetidin ve indometasin'in istatistiksel olarak anlamlı derecede azaltıcı etkisi saptanırken, atropin ve L-NAME'nin etkilemediği bulundu. ω-gonotoksin GVIA EAU aracılı kasılma yanıtlarını anlamlı oranda azalttı. Bu sonuçlar miyometriyumda elde edilen EAU aracılı kasılma yanıtlarının sinirsel uyarıya bağlı olduğunu ve kısmen adrenerjik sinirler kaynaklı olduğunu göstermektedir. EAU aracılı kasılma yanıtlarını anandamid, WIN 55,212-2, ACEA ve JWH015 konsantrasyon bağımlı olarak azalttı. CB1 reseptör antagonisti AM 251, CB2 reseptör antagonisti AM 630 ve her iki antagonistin birlikte bulunduğu ortamda anandamid, WIN 55,212-2, ACEA ve JWH015'nın inhibitör etkileri değişmedi. İndometasin varlığında anandamid ve WIN 55,212-2'nin inhibitör etkisi istatistiksel olarak anlamlı derecede arttı. Bu sonuçlar endokannabinoidlerin tavşan miyometriyumunda presinaptik etkisinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It was shown that cannabinoids act on uterine smooth muscle“myometrium”contractility. However, conflicting results were found regarding the presence or role of the endocannabinoid system in myometrial function. The aim of this study is to evaluate the effects of endocannabinoids on myometrial contractility and to investigate these effects can be on which cannabinoid receptors in isolated rabbit myometrium. In the experiments, in order to record isometric contractions, 2,5-3 kg of 20 female albino rabbits myometrial strips were placed into an organ bath containing modified Krebs solution after being connected to an isometric force transducer. Guanitidine and indomethacin had significantly reduced effect on the contractile responses mediated electrical field stimulation (EFS). While atropine and L-NAME had no effects on contractile responses via EFS. Although ω-konotoksin GVIA was decreased the contractions significantly, these results show that contractile responses, which was obtained from myometrium caused by EFS, depend on neurally stimulation and take it's source from adrenergic neurons. Anandamide, WIN 55,212-2, ACEA and JWH015 produced a concentration-dependent reduction of EFS-evoked contractions. CB1 receptor antagonist AM 251, CB2 receptor antagonist AM 630 and together with two antagonists are existed no inhibitory effects induced by anandamide, WIN 55,212-2, JWHO15 and ACEA. These findings indicate that endocannabinoids have presynaptic effects on isolated rabbit myometrium.