Homozigot HBSS erişkin orak hücre anemili hastalarda serum PEDF düzeyleri ile HSCRP arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of relationship between serum pedf level and hscrp in patient with homozygous HbSS sickle cell anemia
  1. Tez No: 384498
  2. Yazar: RANA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT MOTOR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Orak hücre anemisi (OHA) kronik inflamatuar bir durum olup dünya çapındaki en yaygın, şiddetli monogenik hastalıklardan biridir. İnflamasyon, vasküler endotelyuma lökosit adezyonu ve izleyen endotel hasarı OHA'sinin patogenezinde rol almaktadır. OHA'sinde kronik inflamasyon ve intravaskuler hemolizin bir sonucu olarak endotelde disfonksiyon gerçekleşir. Bu çalışmada, OHA'sinde Pigment Epithelium Derived Faktör (PEDF) seviyesi ile hsCRP gibi akut faz reaktanları arasındaki ilişkinin incelenmesi ve bu doğrultuda OHA'nın patofizyolojisinin aydınlatılması ve tedavisine katkı sağlanması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'ne 2013 yılında başvuran, 18 yaş üstü, stabil HbSS OHA'li hastalar (n=44) ve sağlıklı bireyler (n=44) dahil edildi. Tüm katılımcıların serum örneklerinde PEDF ve hsCRP düzeyleri ölçüldü. Bulgular: OHA'li 44 hasta ve 44 sağlıklı kontrolün yaş, ağırlık, boy, BKİ ve bel çevresi ortalamaları birbirine benzerdi( p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Sickle Cell Anemia (SCA) is a chronic inflammatory disease and one of the most common and serious monogenetical disease in all over the world. Inflammation, leucocyte adesion on the vascular endothelial cell and following endothelial damage have a role in pathogenesis of SCA. As a result of chronic inflammation and intravascular hemolysis, endothelial disfunction occurs. In this experiment, the investigation of relationship between the level of Pigment Epithelium Derived Factor (PEDF) and acute phase reactants like hsCRP, in this way, lightening of the pathophisiology of SCA disease and contribution on SCA disease treatment were aimed. Method: Older than 18 years old, stable HbSS SCA patients (n= 44) who visited to Mustafa Kemal University Health Practice and Research Hospital in 2013 and healthy people (n=44) were included in this investigation. PEDF and hsCRP levels were measured in all participants' serum. Results: The mean of age, weight, height, BMI and waist circumference measurements were similar between 44 SCA patients and 44 healthy controls (p>0,05).