Orak hücre anemili hastalarda serebral sessiz enfarkt sıklığı ve klinik önemi
Prevalence and clinical significance of silent cerebral infarct in sickle cell anemia patients
- Tez No: 455272
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSEL LEBLEBİSATAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Serebral enfarkt, orak hücre anemili hastalarda ortaya çıkabilen yüksek morbidite ve mortalite oranına sahip ciddi bir komplikasyondur. Serebral sessiz enfarkt ise serebral enfarktın klinik bulguları ortaya çıkmadan önce görülen damarsal problemler ve beyin dokusundaki iskemik değişikliklerdir. Bu çalışma invaziv olmayan yöntemlerle serebral sessiz enfarktın saptanması ve yatkınlık oluşturan faktörlerin belirlenmesi amacı ile Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Polikliniğinde takipli olan orak hücre anemili hastalarda yapılmıştır. Gereç ve yöntemler: Bu çalışmaya Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Hematoloji polikliniği tarafından takipli daha önce serebral enfarkt geçirmemiş ve nörolojik muayenesi doğal 5 - 31 yaş arası 54 hasta dahil edildi. Hastaların tam kan sayımı, hemoglobin elektroforezi, AST, ALT, BUN, Cr, demir, TIBC ve ferritin düzeyleri için kan ve serum örnekleri alındı. Hastanemiz Radyodiagnostik Anabilimdalı içerisindeki manyetik rezonans cihazı ile hastalara beyin MRG ve difüzyon MRG çekildi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 54 orak hücre anemili hastanın 6'sında (%11,1) Serebral sessiz enfarkt (SSE) saptanmıştır. SSE saptanan ve saptanmayan iki grup arasında yapılan karşılaştımalarda yaş, cinsiyet, fizik muayene bulguları ve alınan tedaviler açısından istatistiksel bir fark saptanmadı. SSE saptanan hastalarda HbS değerleri % 86,2±4,4 iken SSE saptanmayan hastalarda HbS değerleri % 76,4±10,6 idi. SSE saptanan hastalarda HbS değeri istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptandı (p=0,014). HbSS veya HbSβ0 genotip var olan hasta grubunda SSE varlığı diğer orak hücre sendromlarına göre anlamlı oranda yüksek bulundu. (p=0,038). Her iki grubun tam kan sayımı sonuçları karşılaştırıldığında beyaz küre, trombosit ve retikülosit sayısı; hemoglobin ve hematoktit düzeyleri arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Sonuç: Çalışmamızda risk faktörü olarak hastaların klinik ve laboratuvar incelemeleri yapıldığında homozigot hemoglobin SS / Sβ0 genotipi varlığı ve HbS yüksekliği saptanmıştır. Çalışmamız literatüre bakıldığında ülkemizde OHA'lı çocuklarda yapılan serebral sessiz enfarkt varlığını inceleyen az sayıda çalışmadan biridir. Serebral sessiz enfarkt varlığının orak hücre anemisi hastalarında erken dönemde ileride oluşabilecek belirgin bir inmenin habercisi olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Cerebral infarct which may occur in patients with sickle cell disease is a serious complication with a high morbidity and mortality rate. Silent cerebral infarct is the vein problems seen before the occurrence of cerebral infarct clinical findings and ischemic changes in brain tissue. This study was made in order to investigate silent cerebral infarct in sickle cell anemia patients followed in Çukurova University Faculty of Medicine Child Hematology Department in order to detect silent cerebral infarct through non-invasive methods and determining susceptibility factors. Materials and Methods: : 54 patients between the ages 5 and 31 followed up by Çukurova University Faculty of Medicine Child Health and Diseases Department Child Hematology Department, had no cerebral infarct before and whose neurological examinations were normal were included in this study. Blood and serum samples were taken for total blood count, hemoglobin electrophoresis, AST, ALT, BUN, Cr, iron, TIBC and ferritin levels of the patients. Brain MRG and diffusion MRG were taken with magnetic resonance device in Radiodiagnostic Department in our hospital. Acquired data were compared statistically. Results: Silent cerebral infarct (SCI) was detected in 6 out of 54 sickle cell anemia patients (11.1%) included in the study. No statistical difference was detected in age, gender, physical examination findings and treatments taken in the comparisons between two groups with and without SCI. While HbS values were 86.2±4.4% in patients with SCI, they were 76.4±10.6 in patients without SCI. HbS values were detected significantly high in patients with SCI (p=0.014). Presence of SCI was found significantly high in patient group with HbSS or HbSβ0 genotype compared to other sickle cell syndromes (p=0.038). When total blood count results of both groups were compared, no significant difference was detected between white blood cell, thrombocyte and reticulocyte count, hemoglobin and hematocrit levels. Conclusion: When clinic and laboratory examinations were made for the risk factor in patients in our study, presence of homozygote hemoglobin SS / Sβ0 genotype and HbS were detected. In literature, our study is one of the few studies examining the presence of silent cerebral infarct in children with SCA in our country. It is considered that presence of silent cerebral infarct may be the early indicator of a significant stroke which may occur later in sickle cell anemia patients.