Suriyeli mültecilerde batın yaralanmalarının multidedektör bilgisayarlı tomografi ile retrospektif değerlendirilmesi
Evaluation of abdominal injuries in syrian refugees with multislice computed tomography retrospectively
- Tez No: 384503
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NESRİN ATCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Suriyeli mültecilerde batın yaralanmalarının multidedektör bilgisayarlı tomografi ile retrospektif değerlendirilmesi Gereç ve yöntem: Çalışmamızda 2011-2013 yıllarında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma Hastanesi Acil departmanına savaş yaralanmaları nedeniyle başvuran 1000 Suriyeli mülteci hastanın hastanemiz radyoloji departmanında multidedektör bilgisayarlı tomografi (BT) cihazı ile çekilen BT'leri retrospektif olarak değerlendirildi. Batın BT çekilen 550 hastadan batın yaralanması tespit edilen 111 hasta çalışmamıza alındı. Olgular cinsiyet, yaş, solid organ yaralanmaları (karaciğer, böbrek, dalak), intestinal yaralanma ve eşlik eden kemik fraktürleri (vertebra ve pelvis) açısından incelendi. Bulgular: Araştırma grubunun 104'ü (%93, 7) erkek, 7'si (%6, 3) kadındı. Serimizde olguların %29, 7'sinde intestinal yaralanma, %15, 3'ünde üriner sistem yaralanması, %14, 4'ünde karaciğer yaralanması, %7, 2'sinde dalak yaralanması bulunmaktaydı. Hastaların %20, 7'sinde 1 solid organ yaralanması, %8,1'inde 2 solid organ yaralanması bulunmaktaydı. 3 solid organın aynı anda yaralandığı hasta bulunmamaktaydı. Sonuçlar: Hastaların organ yaralanmaları sıklık sırasına göre intestinal yaralanma, üriner sistem yaralanması, karaciğer yaralanması, dalak yaralanması olarak saptandı. En sık yaralanan organ intestinal sistem olarak tespit edildi. Çalışma grubumuzdaki batın içi yabancı cisim bulunması ile karaciğer, dalak, ürogenital sistem ve intestinal sistem yaralanması arasında istatistiksel olarak ilişki saptandı. Vertebra kırığı ile karaciğer ve dalak yaralanması arasında istatistiksel olarak ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Background and aim: To evaluate retrospectively of abdominal injuries in Syrian refugees with multislice computed tomography. Methods: In our study we retrospectively evaluated the computurized tomography (CT) findings of 1000 Syrian refugees that apply to Hatay Mustafa Kemal University Research Hospital Emergency Department with war injuries that scanned with CT in our Radiology department in 2011-2013. We studied 111 patients with abdominal injury out of 550 patients that has been scanned with abdominal CT. The cases were observed according to gender, age, solid organ injuries ( liver, kidney, spleen) , bowel injury and accompanying bone (vertebrae and pelvis ) fractures. Results: 104 of the research group was male (%93, 7) , 7 (%6, 3) was female. In our series %29, 7 of the cases had bowel injury %15, 3 of them had urinary system injury %14, 4 of them had liver injury %7, 2 of them had spleen injury. %20, 7 of the cases had 1 solid organ injury and %8, 1 of them had 2 solid organs injury. There was no case that had 3 solid organs injured at the same time. Conclusion: The organ injuries of cases according to frequincy has been determined as bowel injury, urinary sistem injury, liver injury, spleen injury. Most frequent injury has been determined as bowel injury. A correlation between presence of intraabdominal foreign body and liver spleen urogenital system bowel system injuries has been determined statistically. A correlation between vertebrae fracture and liver and spleen injuries hasnt been determined statistically.