Kronik tenofovir uygulaması sonucu ortaya çıkabilecek olan nefrotoksisite, hepatotoksisite, nörotoksisite ve pankreas hasarı üzerine kafeik asit fenetil ester (CAPE)'in koruyucu etkilerinin araştırılması
To investigation of protective effects of caffeic acid phenethyl ester (CAPE) on chronicapplicationof tenofovir may arise result of nephrotoxicity, hepatotoxicity, neurotoxicity and pancreas damage.
  1. Tez No: 384502
  2. Yazar: FİLİZ ERTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET MURAT ÇELİK, DOÇ. DR. HARUN ALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Kronik tenofovir uygulaması sonucu ortaya çıkabilecek olan nefrotoksisite, hepatotoksisite, nörotoksisite ve pankreas hasarı üzerine kafeik asit fenetil ester (CAPE)'nin koruyucu etkilerinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Çalışma 200-300 gr ağırlığındaki erişkin Wistar Albino dişi cinsi 21 adet sıçan üzerinde yapıldı. Ratlar randomize şekilde kontrol (C), tenofovir (T), CAPE, tenofovir+CAPE olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Çalışmada T ratlara kronik olarak 30 gün boyunca 30 mg/kg/gün oral yolla verildi. Sonra intraperitonel olarak CAPE 10 µmol/kg dozunda uygulandı. Biyokimyasal ve histopatolojik değerlendirme yapıldı. Bulgular: Histomorfolojide; T grubunda pankreasta hasar oluştuğu, T+CAPE grubunda ise hasarın azaldığı ve beta hücre yoğunluğunun kontrol grubuna göre T grubunda azalırken, T+CAPE grubunda sadece T verilen gruba göre arttığı belirlendi. Böbrek dokusunda; T'nin artan apopitoza ve tübüler toksisiteye neden olduğu, ancak T+CAPEkullanımının ise tübüler toksisiteyi engellediği belirlendi. Beyinde; T grubunda inflamasyon, vakuoler dejenerasyon ve nekrobiotik değişiklikler gözlenirken, yine T+CAPE grubunda ise ılımlı bir düzelme izlendi. Karaciğerde; T grubunda hasar oluştuğu, T+CAPE grubunda ise apopitoz düzeyinin sadece T verilen gruba göre düştüğü ve rejeneratif değişiklikler ve fokal sitoplazmik hipereozinofiligözlendi. Biyokimyasal açıdan; T grubunda üre ve kreatinin değerlerinin diğer K, CAPE, T+CAPE gruplarına göre anlamlı olmasada yüksek düzeyde olduğu ve CAPE'nin T'nin yükselttiği özellikle kreatinin seviyelerini azalttığı belirlendi. Histopatolojik bulguları biyokimyasal bulgular doğruladı. Sonuç: Kronik T kullanımının karaciğer, beyin, pankreas ve böbrek dokularında hasara neden olduğu, ancak tenofovir sonrası CAPE kullanımının; T toksisitesini azaltabildiği belirlendi. Buna göre, CAPE'nin antiviral tedavide profilaktif amaçla kullanımı konusunda daha uzun süreli çalışmaların yapılması gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigation of protective effects of caffeic acid phenethyl ester (CAPE) on chronicapplicationof tenofovir may arise result of nephrotoxicity, hepatotoxicity, neurotoxicity and pancreas damage. Methods: The study weighing 200-300 g adult Wistar albino rats was carried out on 21 female sex.The rats were randomized into control, tenofovir, CAPE, including tenofovir+CAPE were divided into 4 groups. T in chronic studies in rats for 30 days at 30 mg/kg/day oral doses was administered. Then CAPE intraperitoneally 10 micromol/kg dose was administered. Biochemical and histopathological examinations were performed. Findings: In histomorphological damage to the pancreas in group T, T+CAPE group, the damage is reduced and beta-cell density decreased in T group to the control group, T+CAPE group increased by only T was determined that the group. In kidney tissues; T and tubuler increasing apoptosis induced toxicity, but the use of T+CAPE was determined to prevent the tubuler toxicity. In brain, Inflammation in T group, vacuolar degeneration and nekrobiotik changes observed, however, a moderate improvement in T+CAPE group viewed. In the liver, where damageoccurs in T group, T+CAPE group is of the level of apoptosis compared with the group treated only T fell and regenerative changes wereobserved and focal cytoplasmic hypereosinophilia. Biochemically of not CAPE and raises T to reduce the levels of creatinine were determined in particular. Histopathological findings confirmed the biochemical findings. Result: Chronic use of all of the liver, brain, pancreas and kidney tissue damage caused, but after tenofovir use CAPE; can reduce the toxicity was determined. Accordingly, the purpose of CAPE on the use of prophylactic antiviral treatment should be made more long-term studies have concluded.