Sağlıklı gençlerde plazma C-tipi natriüretik peptid düzeyinde egzersıze bağlı değişim
The alteration of plasma C-TYPW natriuretic peptide level in healty youngs based on exercise
- Tez No: 384507
- Danışmanlar: DOÇ. SELMA ARZU VARDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
C-tipi natriüretik peptid (CNP) vasküler endotelden kaynaklanan ve kan basıncının düzenlenmesinde etkisi olduğu bilinen bir natriüretik peptidtir. Bu çalışmada, plazma CNP düzeyinin düzenli egzersiz yapan ve yapmayan sağlıklı gençlerde karşılaştırılması ve egzersiz sonrası CNP düzeyindeki değişimin kan basıncı ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma 18-25 yaşlar arası, düzenli egzersiz yapan (n=10) ve sedanter (n=10) sağlıklı bireyler üzerinde yapıldı. Egzersiz öncesinde istirahat kan basıncı, boy, kilo, vücut yağ yüzdesi, maksimum oksijen tüketim düzeyi (Astrand Testi ile) belirlendi. Anaerobik egzersiz amacıyla Wingate testi uygulanarak pik, ortalama ve minimum güç değerleri bulundu. Kişilerin günlük aktivite kaydı akselerometre ile belirlendi. Egzersiz öncesinde ve sonrası birinci, beşinci ve otuzuncu dakikalarda NT-proCNP düzeyleri (ELISA yöntemi ile), kan basıncı ve nabız değerleri belirlendi. Egzersiz öncesi ve sonrası laktat düzeyleri venöz kanda ölçüldü. Grup içi karşılaştırmalar Friedman ve Boferoni düzeltmeli Wilcoxon test ile, gruplar arası karşılaştırmalar ise bağımsız gruplarda T testi ve Mann-Whitney U testi ile yapıldı. Egzersiz (E) ve sedanter (S) grupta yaş, boy, vücut yağ yüzdesi, kan basıncı, nabız ve bazal CNP düzeyleri benzerdi. Kişilerin günlük aktiviteleri E grubunda S grubuna göre yüksek bulundu (p=0.02). E grubundaki NT-proCNP düzeyinin egzersiz öncesine göre (0.64±0.29 pmol) egzersiz sonrası 5. dk (0.93±0.23 pmol) ve 30. dk?larda (0.77±0.21 pmol), yükselmiş olduğu saptanırken (p=0.005) S grubunda anlamlı değişim saptanmadı. E grubunda egzersiz sonrası 5. dk?da NT-proCNP düzeyi (0.93±0.23 pmol) S grubuna göre (0.74±0.16 pmol) yüksek bulundu (p=0.02). Buna rağmen iki grubun sistolik ve diyastolik kan basıncı değerlerinde anlamlı farklılık saptanmadı. Çalışma düzenli egzersiz yapan kişilerde, kısa süreli anaerobik egzersiz sonrasındaki CNP düzeylerinde sedanter gruba göre daha fazla artış olduğunu göstermektedir. Düzenli egzersizin vasküler sistem üzerine etkilerinde CNP?nin rolünün açıklanması için ileri çalışmalara gereksinim vardır. Ancak bu çalışmada vazodilatör etkileri olduğu bildirilen CNP artışının, kan basıncı üzerinde sedanter kişilerden daha farklı değişime neden olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The C-type natriuretic peptide (CNP) is a peptide arising from vascular endothelium known with its influence on regulating the blood pressure. In this study, plasma CNP levels before and after anaerobic exercise between healthy youngs who exercise regularly and who do not exercise regularly were compared. The relationship between the changes of plasma CNP levels and blood pressure was investigated. This study was conducted on people who are between 18 and 25 years and exercise regularly (group E; n=10) or sedentary (group S; n=10). Resting blood pressure, lenght, weight, body fat, and the level of maximal oxygen consumption of participants were determined. Daily physiological activity was recorded for seven days. NT-proCNP levels, blood pressure and heart rate of participants were determined in the first, fifth and thirtieth minutes before and after the anaerobik exercise. Wingate test was applied for anaerobic exercise. The age, height, weight, body fat, resting blood pressure and basal CNP levels of the groups were found similar. Daily activity levels of participants were found higher in groups E than the gorups S (p=0.02).