Tekirdağ ilinde görev yapan hamile ebe ve hemşirelerin mesleki risk etmenleri ile bu etmenlerin gebelik süreci ve yenidoğan bebeklerine etkilerinin değerlendirilmesi'
Evulation of the occupatiional risk factors on pregnant midwives and nurses working in Tekirdag and the effects on their pregnancy period and on their newborn baby
- Tez No: 384508
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK YORULMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırma; ebe ve hemşirelerin hamilelik döneminde karşılaştıkları mesleki riskleri belirlemek ve bu risklerin hamilelik süreci ve yenidoğan bebeklerinin sağlığı üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla prospektif tipte tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmaya Mart 2013-Ağustos 2014 tarihleri arasında örneklem grubu özelliklerine uyan 152 hamile ebe ve hemşire alınmıştır. Bu sağlık çalışanlarının 127 tanesine ulaşılmıştır. Araştırma verileri; sosyodemografik ve gebelik dönemindeki mesleki riskleri içeren form, gebelik dönemi özelliklerini içeren form, doğum sonrası yenidoğan sağlığını değerlendirme formu ve araştırma yapılan kurumların özellikleri ile ilgili formlarla toplanmıştır. Verilerin istatistiki değerlendirmesinde; sayı ve yüzdelik hesaplama ile ki-kare testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre hamile ebe ve hemşirelerin; %47.3'ünün vardiyalı, %75.6'sının çoğunlukla ayakta çalıştığı, %74.8'inin hamilelik döneminde gece nöbeti tuttuğu belirlenmiştir. Çalışmamızdaki hamilelerin %89.8'inin mesleki risklere maruz kaldığı, bu mesleki riskler sıklıkla; %86.6'sı biyolojik riskler, %75.6'sı havalandırma, %73.2'si stres, %57.4'ü gürültü, %55.1'i dezenfektanlar ve %35.4'ü radyasyon olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was planned as a prospective type descriptive research in order to determine the occupational risk factors of midwives and nurses and their effects on their pregnancy period and their newborn babies. The reseach was carried out between March, 2013 and August, 2014 with 152 pregnant midwives and nurses suitable for the sample group. 127 of these midwives and nurses were available. The data of the research were collected through the sociodemographic forms and forms including occupational risks during the prenancy period as well as forms of postnatal period, neonatal babies and forms including institutional features of the working places. Frequence, percentage chi square test were used in the statistical assessment of the data. According to the results, it was determined that 47.3% of the midwives and nurses worked in shifts, 75.6% of them standing worked, and 74.8% of them worked at night shifts during their gestation period. It was determined that 89.8% of them were exposed to occupational risks, which of them were often biological risks at 86.6%, air conditioning at 75.6%, stress at 73.2%, noise at 57.4%, sanitizer at 55.1%, and radiation at 35.4%. It was determined that the participators had minimum one complication and that this complication during pregnancy period was the exposure to risks were shift work, working on foot, radiation, sanitizer, lifting heavy things, and stress at high level. It was found out that 37.0% of the pregnancies were high-risk pregnancies, 11.0% of the pregnancies resulted in involuntary miscarriage, and 20.5% of them resulted in preterm delivery. During the research, shift working, standing working, excessive weekly working hours, and exposure to radiation was significant. It was found out that 30.4% of the neonatal babies were at high risk, 11.6% of them had low birth weight, 20.8% of them were in intensive care unit, and 1.7% of them deceased during their neonatal period. It was determined that pregnant midwives and nurses under radiation risk were at significant level. It was suggested that in accordance with these results, the research should be repeated with a bigger group of subjects, and the results of this research to be used in order to reveal the prevelance representing the health workers, and used to establish the policies in order to protect the female health workers during their pregnancy period.