Gebelik beslenmesinin ve vücut kitle indeksi değişikliklerinin makrozomi ile ilişkisi
The relationship of macrosomia with nutrition and body mass index changes during pregnancy
  1. Tez No: 384506
  2. Yazar: YETER ELA MANSUROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT ÖZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
AMAÇ: Gebelik süresince vücut kitle indeksi (VKİ) değişimlerinin makrozomi tahminindeki yerini ve makrozominin gebelik beslenmesi ile ilişkisini göstermek amaçlandı. YÖNTEM: Çalışma Antakya merkeze bağlı 18 600 nüfuslu Serinyol beldesinde bulunan 5 aile hekiminin çalıştığı 2 aile sağlığı merkezinde 1 Ağustos 2012 ve 1 Ağustos 2013 tarihleri arasında takip edilen gebelerde yapıldı. 1 yıllık dönemde doğum yapması beklenen her gebe için doldurulmak üzere gebe takip formu oluşturuldu. Aşikar diabetes mellitus, gestasyonel diabetes mellitus veya hipertansiyon hastalığı olanlar, kayıtları eksik olanlar, bu dönem içerisinde kaydını başka yere aldıranlar, çoğul gebeliği olanlar, 37 haftadan önce doğum yapanlar, ölü doğum yapanlar ve çalışmaya dahil olmak istemeyenler çalışma dışı bırakıldı. BULGULAR: 1 yıllık dönemde 328 gebe saptandı, 34 gebe dışlama kriterleri nedeniyle çalışma dışı bırakıldı. Toplamda 294 gebenin sonuçları analiz edildi. 21 (%7.1) bebek makrozomik idi. 0-6, 6-9 ve 0-9. aylar arası VKİ yüzde değişimi makrozomik grupta sırasıyla 9.85 (-13.45-28.07), 7.89 (0-21.54) ve 20.68 (-11.76-54.39) iken normal grupta sırasıyla 9.25 (-3.75-33.33), 6.57 (0-32.65) ve 17.46 (0-48) idi. Tüm trimesterlerde makrozomik ve normal grupta yüzde değişimleri benzerdi. Makrozomi ile ilişkili risk faktörleri lojistik regresyon modelinde incelendiğinde de VKİ yüzde değişimi risk faktörleri arasında bulunmazken makrozomik doğum öyküsü ve gestasyonel yaşın 40 hafta ve üzerinde olması makrozomi risk faktörleri arasında bulundu. Gebelikte kilo alımı ve pregestasyonel VKİ ile makrozomi ilişkisi incelendiğinde ise, makrozomik doğum öyküsü (OR:4.184, 1.133-15.385), gestasyonel yaşın 40 hafta ve üzerinde olması (OR:3.597, 1.294-10), pregestasyonel VKİ'nin 30 ve üzeri olması (OR:9.346, 2.532-34.483) ve gestasyonel kilo alımının 15 kg ve üzeri olması (OR:8.197, 2.525-26.316) makrozomi risk faktörleri olarak bulundu. SONUÇ: Net kilo alımının ve başlangıç VKİ'nin makrozomi öngörülmesinde VKİ yüzde değişimlerine göre daha iyi gösterge olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND and AIM: It is aimed to show the place of body mass index (BMI) changes during pregnancy in predicting macrosomia and the relationship of nutrition in pregnancy with macrosomia. METHODS: The study was carried out in Serinyol, a town with 18 600 inhabitants, on pregnant women who were planned to be followed up between 1 August 2012 and 1 August 2013, in 2 primary care centers including 5 family physicians. In this 1-year period, for every pregnant women a follow-up form was created. Exclusion criteria included overt diabetes mellitus, gestational diabetes mellitus, hypertansion, charts missing any of the data points, multiple gestations, delivery before 37 weeks, delivering dead baby and not wanting to be included in the study. RESULTS: In 1-year period, 328 pregnant women were detected. 34 pregnant women were excluded from the study because of the exclusion criteria. Results of a total of 294 women were analyzed. 21 (7.1%) infants were macrosomic. BMI percentage changes between 0-6, 6-9 and 0-9 months were respectively 9.85 (-13.45-28.07), 7.89 (0-21.54) and 20.68 (-11.76-54.39) for macrosomic group and 9.25 (-3.75-33.33), 6.57 (0-32.65) and 17.46 (0-48) for normal group. In all trimesters, the percentage changes for both macrosomic and normal groups were similar. Risk factors associated with macrosomia examined in logistic regression model. Percentage change in BMI was not found to be a risk factor for macrosomia, but previous macrosomic birth and gestational age of 40 weeks and above were found to be risk factors for macrosomia. After examining the relationship of macrosomia with pregnancy weight gain and pregestastional BMI with regression model; previous macrosomic birth (OR:4.184 , 1133-15385), gestational age of 40 weeks and above (OR:3597 , 1294-10) , pregestastional BMI of 30 and above (OR:9.346 , 2532-34483) and gestational weight gain of 15 kg and above (OR:8.197 , 2525-26316) were found to be risk factors for macrosomia. CONCLUSION: Gestational weight gain and initial BMI seem to be better indicators than BMI percentage change in predicting macrosomia.