Annelerin doğum sonunda yaşadıkları sorunlar ve yaşam kalitesi ile ilişkisi
Problems experienced BY mothers in postpartum period and their associations with quality of life
  1. Tez No: 384514
  2. Yazar: SİNEM BAĞCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİLE ALTUNTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Doğum sonu dönemde anneler, bebeğe bakım verme, güvenli bir çevre oluşturma, kendisi ve bebekle ilgili problemlerle baş etmeyi gerektiren birçok sorunla karşı karşıyadır (Beydağ 2007, Taşkın 2012). Araştırma doğum sonu dönemdeki annelerin kendi bakımları ve bebek bakımına yönelik yaşanan sorunlar ve yaşam kalitesi ile ilişkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı türde yapılmıştır. Araştırmanın örnek büyüklüğü belirlenerek 176 olarak bulunmuştur. Aile Sağlık Merkezlerine (ASM) başvuran doğum sonu 4-6 haftalarında olan anneler örneklem grubuna alınmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından oluşturulan 21 soruluk anket formu ve Doğum Sonu Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Veriler 15.06.2013- 01.09.2014 tarihleri arasında araştırmacı tarafından ASM'lerde yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin analizinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Kolmogorov Smirnov, Student T testi, Pearson Korelasyon ve Multiple Regresyon Analizi kullanılmıştır. Çoklu Regresyon Analizi'nde Backward Stepwise Modeli kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In postpartum period, mothers face many problems required to care for the baby, to form a secure environment and to cope with challenges concerning the mother and baby (Beydağ 2007, Taşkın 2012). The study was designed as descriptive to define problems experienced by mothers and babies in postpartum period, and their associations with quality of life. Sampling size was found as 176, and pregnant mothers between 4-6 weeks and admitted to public health centers (PHC) were included into the sampling group. To collect data, a 21-item questionnaire formed by the researcher and Scale of Postpartum Quality of Life (SPQL) were used. The data were collected via face-to-face interviews in PHCs between 15th June 2013 and 1st September 2014 by the researcher. In analysis, number, percent, mean, standard deviation, Kolmogorov-Smirnov, student's t tests, Pearson's correlation and Multiple Regression Analyzes were used. For Multiple Regression Analysis, Bacward Stepwise Model was used.