Çalışan ve emziren annelerin annelik ve iş deneyimleri
Mother's and work experiences of employing and breasting mothers
  1. Tez No: 586097
  2. Yazar: İLKEM SEMA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ İÇBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bebeklerin gelişimindeki en temel besin kaynağı anne sütüdür. Emzirme ile gelişiminin ilk adımına başlayan bebeğin gelişiminin devamı için emzirmenin sürdürülebilir olması şarttır. Çalışan ve emziren annelerin bebeklerini ne kadar süre emzirebildiklerini tespit etmek araştırmanın amacıdır. Araştırma, 15 Ekim 2018- 30 Mayıs 2019 tarihleri arasında yapılan nitel bir araştırmadır. Çalışma grubunu görüşme kriterlerine uyan ve görüşmeyi kabul eden 14 kadın oluşturmuştur. Araştırmada veriler, yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile araştırmacı tarafından aynı zamanda ses kayıtları alınarak oluşturulmuştur. Çalışmaya katılan 8 kadın öğretmen ile de odak grup görüşmesi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda üç farklı tema ortaya çıkarılmıştır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden olgu bilim (fenomenoloji/phenomenology) deseni kullanılmıştır. Araştırmada, anne sütü ve emzirmenin önemi hakkında, yasal doğum ve emzirme izin süreleri hakkında, emzirme sürecinde babaların yani eşlerin bebek bakımına olan destekleri ile ilgili, işyerlerinde emzirme odası ve sağım odasının olup olmaması ve yeterliliği hakkında, işe erken başlama nedenleri hakkında katılımcıların görüşleri alınmıştır. Ayrıca hem çalışıp hem emzirmenin psikolojilerini nasıl etkilediği, sosyal hayatlarını nasıl etkilediği, aile hayatlarını ve bebeklerini nasıl etkilediği ile ilgili sorulan sorularla da katılımcının fikirleri ortaya konmuştur. Görüşmeler sonunda elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle de analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler doğrultusunda sonuç olarak; çalışan ve emziren annelerin anne sütü ve emzirme ile ilgili yeterli bilgiye sahip olduğu fakat emzirmenin sürdürülebilirliği noktasında problem yaşadıkları belirlenmiştir. Yasal doğum ve emzirme izni sürelerinin çok kısa olduğunu ifade eden çalışan ve emziren anneler, işyerlerinde süt sağım ve emzirme odalarının bulunmadığını, olanlarında yeterli donanıma sahip olmadıklarını ifade etmişlerdir. Çalışan ve emziren annelere, babaların yani eşlerin desteğinin emzirme oranını arttırıcı bir etken olarak düşünmektedirler. Çalışan ve emziren anneler erken dönemde işlerine tekrar geri dönmelerinin en büyük sebebinin ekonomik zorluklar olarak göstermektedirler. Çalışan ve emziren annelerin psikolojik durumlarının, aile ve sosyal hayatlarının çok değiştiğini, bu konulardaki olumlu yöndeki gelişmelerin anne sütünü ve emzirmeyi arttırıcı etkenler olduğunu ifade etmişlerdir. Elde edilen sonuçlar ışığında, çalışan ve emzirmen annenin tavsiye edilen emzirme sürelerinde bebeklerini emzirmeleri için, yasal düzenlemeler getirilerek, toplumda anne sütü ve emzirme ile ilgili farkındalık yaratarak, annenin yaşamındaki olumsuzlukları en aza indirerek sağlanabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Breast milk is the main source of nutrients in the growth of babies. Breastfeeding must be sustainable in order to continue the growth of the baby, which begins the first step of breast-feeding. The aim of this study is to determine how long the working and breastfeeding mothers can breastfeed their babies. The work which is a qualitative work, made between 15 October 2018 - 30 May 2019. The study group consisted of 14 women who to be suitable to the criteria of interview and accepted the interview. In the study, the data were created by the researcher by using the semi-structured interview technique and by recording the sound recordings. Focus group interviews carried out with 8 female teachers who participated in the work. According to the data which was obtained, three different themes were exposed. Phenomenology is the one of the qualitative research designs, was used in the study. In this research, the opinions of the participants about the importance of breast milk and breast-feeding, legal maternity and breast-feeding permission periods, the support of fathers during to the baby care, and availability of breast-feeding room and laccation room in the workplaces and the reasons for early start of the work were taken. In addition, the opinions of the participants were presented with questions about how both working and breastfeeding affects their psychology, how they affect their social lives, and how they affect their family lives and their babies. The data obtained from the interviews were also analyzed by descriptive analysis method. As a result of the data obtained in the research; it was determined that working and breastfeeding mothers have sufficient information about breast milk and breastfeeding but they have problems about sustainability of breast-feeding. Legal maternity and breast-feeding permissions are very short, working and breastfeeding mothers stated that they do not have laccation and breastfeeding rooms in their workplaces and that they do not have sufficient equipment in those. They think that the support of fathers, , to work and to breastfeed mothers is a factor that increases the rate of breast-feeding. Working and breastfeeding mothers show that economic difficulties are the main reason for their return to work in the early period. They stated that the psychological status, family and social life of working and breast-feeding mothers changed very much and that the positive developments in these subjects were factors that increase breast milk and breast-feeding. In the light of the results obtained, it is thought that working and breastfeeding mothers can be provided for breastfeeding during the recommended breastfeeding period by bringing legal regulations, raising awareness about breast milk and breastfeeding in the society and minimizing the negative effects of mother's life.