Vajinal doğumda oksitosin indüksiyonu alan ve almayan annelerin emzirme sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of breastfeeding results of mothers who have received and who have not received oxytocin induction during vaginal delivery
  1. Tez No: 386509
  2. Yazar: ÇİLER YEYĞEL ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERLİNDA ALUŞ TOKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Vajinal doğumda oksitosin indüksiyonu alan ve almayan annelerin emzirme sonuçlarının incelenmesidir. Yöntem: Tanımlayıcı ve karşılaştırmalı tipte yapılan çalışma; Sağlık Bakanlığına bağlı bebek dostu hastanede, oksitosin indüksiyonu alan 70, almayan 70 toplam 140 postpartum kadın ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan tanıtıcı bilgi formu, doğum sürecini değerlendirme formu, laktasyon durumu, bebeğin emme davranışı, ilk emzirmeyi değerlendirme formu ve ilk 12 saatte emzirme uygulamalarını değerlendirme formu kullanılmıştır. Veriler iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, ki-kare testi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Oksitosin indüksiyonu alan kadınların almayanlara göre; ilk emzirme zamanının daha geç (82.71±42.25; 69.00±41.91, p=0.056), ilk emzirme süresinin daha düşük (sağ meme 9.00±6.40;16.35±3.98, p=0.00, sol meme 6.78±0.55; 14.4±4.54, p=0.00), bebeklerin 1. ve 5. dakika APGAR skorları daha düşük (1.dk 6.80±0.55; 7.85±0.39, p=0.00, 5.dk 7.41±0.60; 8.60±0.54, p=0.00), bebek memedeyken huzursuz olması daha fazla (%40.0;%4.3, p=0.00), bebeğin anneyi etkili bir şekilde emmesi daha düşük (%15.7; %68.6 , p=0.00), doğumdan sonra ilk emzirme probleminin yaşama durumunun daha fazla olduğu (%95.7;%21.4, p=0.00) ve en çok yaşadıkları problemin laktasyon olmaması olduğu saptanmıştır (%81.4;%18.6, p=0.00). On iki saatin sonunda oksitosin indüksiyonu alan kadınlarda almayanlara göre; emzirme problemi yaşama durumunun daha fazla olduğu (%45.7;%2.9, p=0.00), laktasyon olmaması probleminin ilk emzirme sonuçlarına göre azaldığı, (%21.4; %78.6 p=0.00), tam emzirme oranının da düşük olduğu (%68.6;%85.7 p=0.00) tespit edilmiştir. Sonuç: Oksitosin indüksiyonu alan kadınlarda ilk emzirme zamanının geciktiği, emzirme problemlerinin daha fazla yaşandığı ve en çok yaşanan problemin laktasyon olmaması olduğu saptanmıştır. Bu nedenle oksitosin indüksiyonu alan bu annelere özel emzirme protokolleri oluşturulmalı, doğumdan sonra özellikle ilk saatlerde emzirme konusunda desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: To examine breastfeeding results of mothers who have received and who have not received oxytocin induction during vaginal delivery. Methods: The study carried out as descriptive and comparative types was conducted in the baby-friendly hospital of the Ministry of Health with a total of 140 postpartum women 70 of whom received oxytocin induction and 70 of whom did not receive oxytocin induction. The descriptive information form, birth process evaluation form as well as lactation status, baby's sucking behavior and initial breastfeeding assessment form and a form to evaluate the breastfeeding applications in the first 12 hours prepared by the researcher were utilized with an eye to collect data. Data were evaluated by the significance test of the difference between two averages and the chi-square test. Results: The following were determined in women who received oxytocin induction compared with those who did not receive oxytocin induction; first breastfeeding time was later (82.71 ± 42.25, 69.00 ± 41.91, p = 0.056), first breastfeeding period was lower (right breast= 9:00 ± 6:40; 16.35 ± 3.98, p = 0.00, left breast= 6.78 ± 0.55, 4.14 ± 4.54, P = 0.00) 1st and 5th minute APGAR scores of infants were lower (1st minute 6.80 ± 0.55, 7.85 ± 0.39, p = 0.00, 5th minute 7:41 ± 0.60, 8.60 ± 0.54, p = 0.00), the baby was more restless during breastfeeding (40.0%; 4.3%, p = 0.00), the baby sucked milk in a less effective way from the mother (15.7%, 68.6%, p = 0.00), first breastfeeding problems after birth were experienced more (95.7%;% 4.21, p = 0.00) and lack of lactation was the most of the observed problem. (81.4%, 18.6%, p = 0.00). At the end of twelve hours following were determined in women who received oxytocin induction compared with those who did not receive oxytocin induction: breastfeeding problems were more experienced (45.7%, 2.9%, p = 0.00), lack of lactation problem was less compared with the first lactation results (21.4%, 78.6%, p = 0.00) and exclusively breastfeeding rate was low (68.6%;% 85.7 p = 0.00). Conclusion: It was determined that in women who received oxytocin induction initial breastfeeding time was delayed, breastfeeding problems were experienced more and the most experienced problem was the lack of lactation. Therefore, special breastfeeding protocols must be created for the mothers who received oxytocin induction and the first hour breastfeeding issue must be supported especially during the first hours after birth.