Türkiye'deki devlet üniversitelerinin sağlık, kültür ve spor dairesi başkanlıklarının stratejik planlama sürecinin değerlendirilmesi
Evaluation of the strategic planning process of the health, culture and sports departments of the state universities in Turkey
- Tez No: 384516
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA ALAY
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırma, Türkiye'deki devlet üniversitelerinin Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi (SKSD) Başkanlıklarının stratejik planlama sürecinin değerlendirilmesi, bu birimlerde görev yapanların demografik özelliklerinin belirlenmesi ve bu işgörenlerin demografik özelliklerine göre, birimlerinin stratejik planlama süreci değerlendirme sonuçlarının ortaya konulması amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, ölçme aracı olarak, mevcut araştırma ile Türkiye'ye uyarlanma süreci de tamamlanan, Stratejik Planlama Süreci Kişisel Değerlendirme Ölçeği (SPSKDÖ) kullanılmıştır. Mevcut yasa ve yönetmelikler çerçevesinde stratejik planlama hazırlamakla yükümlü devlet üniversitelerinin SKSD başkanlıklarının üst ve orta düzey yöneticileri ile bu birimlerde çeşitli unvanlarla görev yapan çalışanlar araştırmanın katılımcılarını oluşturmuştur. Katılımcıların kişisel bilgileri ile stratejik planlama sürecini değerlendirmeye ilişkin verilerin analizi için betimsel istatistik yöntemleri, araştırmada ortaya konulan alt hipotezlerin test edilmesi için ise parametrik olmayan istatistik yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma bulguları, Türkiye'deki devlet üniversitelerinin Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlıklarında, stratejik planlama süreci bakımından, iyileştirme ihtiyacı olmadığını, katılımcıların, birimlerinin stratejik planlamasına katılım durumu dışında, diğer tüm kişisel bilgilerinin, stratejik planlama sürecini değerlendirmede, manidar bir farklılığa neden olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose of this research was to evaluate the strategic planning process of the Health, Culture and Sports Departments of the State Universities in Turkey, to present the demographic profiles of the persons working in these departments and to present the strategic planning process evaluation results of the participants according to their demographic profiles. Strategic Planning Self-Assessment Questionnaire which was also adapted to Turkish through this research was used as the measurement tool. Persons working as the senior manager, the mid-level manager and the staff at the Health, Culture and Sports Departments of the State Universities which has been required to prepare the strategic planning based on the current law and regulations in Turkey constituted the participants of this research. Descriptive statistics methods were used to analyse the participants' demographic information and strategic planning process self-assessment points at the subscales of the Strategic Planning Self-Assessment Questionnaire, non-parametric statistics methods were used to test the sub-hypotheses presented in the current research. The results showed that the Health, Culture and Sports departments of the State Universities in Turkey did not need for improvement in respect of the strategic planning process. The results also showed that there were no significant differences among the participants' strategic planning self-assessment points according to their demographic profiles except for participation in the strategic planning process performed at their departments.