Endüstriyel tesislerde iş kazalarına karşı artık akım cihazlarının kullanımı
The use of residual current devices against occupational accidents in industrial plants
  1. Tez No: 384522
  2. Yazar: SERDAR PAKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHU ECE HARTAVİ KARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezde, iş sağlığı ve güvenliğinde elektrik tehlikelerinin önlenmesi yöntemleri incelenmiştir. Elektrik çarpmasından ve elektrik yangınlarından korunmada artık akım cihazlarının etkinliğinin analizi, tezin ana konusunu oluşturmaktadır. Bununla birlikte artık akım cihazlarındaki istenmeyen açma durumları da tez kapsamında göz önüne alınmıştır. Son bölümde ise ilaç ve tekstil fabrikası olmak üzere iki farklı saha çalışmasında, elektrik ekipmanlarındaki normal kaçak akımların koruma cihazı seçimine olan etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the prevention methods against electrical hazards in occupational health and safety were investigated. The analysis of efficiency of residual current devices to prevent electric shock and fires caused by electricity compose the main subject of this thesis. However, residual current devices were considered unwanted trips, even the thesis. In the final chapter, the effect of the normal leakage currents belonging to the electric equipments on choosing protection devices were investigated in two different field studies, in a pharmaceutical and textile factory.