Glioblastoma multiforme (GBM)'de hücre öldürücü immünglobülin benzeri reseptör (KIR) gen polimorfizminin değerlendirilmesi
The Evaluation of Killer Cell Immunoglobulin- like Receptor(Kir)GenePolymorphism in Glioblastoma Multiforme
  1. Tez No: 384531
  2. Yazar: MUSTAFA EMRE SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALP İSKENDER GÖÇER, DOÇ. DR. ÖZLEM GÖRÜROĞLU ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Nöroşirürji, Onkoloji, Genetics, Neurosurgery, Oncology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalıĢmanın amacı Glioblastoma Multiforme (GBM) tanılı olgularda KIR polimorfizminin dağılımını inceleyerek, klinik gidiĢin öngörülebilmesini, hastalarda genetik mekanizmanın ortaya konulmasını ve gelecekteki muhtemel tedavi yöntemleri için yönlendirici olmaktır. Materyal ve Metod: Bu çalıĢmaya Ekim 2013- Ocak 2014 tarileri arasında NöroĢirurji Anabilim dalımıza baĢvuran eriĢkin yaĢta (18 yaĢ üzeri), histopatolojik olarak GBM tanısı almıĢ 31 hasta ve 50 sağlıklı kontrol olgusu dahil edilmiĢtir. Hasta ve kontrollerden bilgilendirilmiĢ onayları alındıktan sonra demografik, klinik özellikleri ve kan örnekleri alınmıĢtır. DNA izolasyonu yapıldıktan sonra KIR genotiplendirmesi Sekans Oligonükleotid Prob Metodu (SSOP) kullanılarak gerçekleĢtirilmiĢtir. Sonuçlar: 20 erkek, 11 kadın toplam 31 GBM hastası ve 32 erkek 18 kadın toplam 50 sağlıklı kontrol olgusu çalıĢmaya dahil edilmiĢtir. Hasta ve kontrollerin yaĢ (Hasta: 53,5 yıl vs. Kontrol: 53.8 yıl), ve cinsiyet dağılımları (Hasta grupta erkek/kadın: % 64.5/35.5; Kontrol grubunda erkek/kadın: % 64/36) her iki grupta benzer bulundu (p>0.05). Hasta ve kontroller, inhibitor, activator ve psödogenler olmak üzere16 farklı KIR gen bölgesi açısından değerlendirildi ve KIR2DL4, 3DL2, 3DL3 ve 3DP1‟ü içeren çerçeve genleri tüm hasta ve kontrollerde pozitif bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: Our aim was to evaluate the distribution of Kir gene polymorphism in order to predict the clinical course, enlight the genetic mechanisms and be guidance for the potential therapeutic methods. Material and Methods: Thirty-one adult patients who were admitted to our Department of Neurochirurgie and diagnosed as GBM between October 2013 and January 2014, and 50 control subjects were included for the study. After obtaining informed consents, demographical, clinical information and blood samples were collected from each participant. After isolating DNA, Kir genotyping was performed with the sequence spesific oligonucleotid probes (SSOP) method. Results: Twenty male, 11 female a total of 31 GBM patients and 32 male and 18 female, a total of 50 control subjects were included for the study. The mean age (53,5 years vs. 53.8 years, respectively) and gender distribution (male/female: % 64.5/35.5 vs. % 64/36, respectively) were comparable among patients and the controls (p>0.05). Sixteen different Kir gene including inhibitor, activator and pseudogenes were investigated for each sample and the framer genes including KIR2DL4, 3DL2, 3DL3 and 3DP1 was present in all of the patient and controls.